Serpákat tüntettek ki a Mount Everest első megmászásának 70. évfordulóján Nepálban

Serpákat és rekorder hegymászókat tüntettek ki hétfőn Nepálban a világ legmagasabb csúcsa, a 8848 méteres Mount Everest első meghódításának 70. évfordulóján.

2023. május 29., 16:49

Szerző:

A nepáli kormány kitüntette Kami Rita serpa hegyi vezetőt, aki az idei mászószezonban kétszer is feljutott a tibeti nyelven Csomolungmának nevezett csúcsra, egyben a legtöbbször, 28 alkalommal mászta meg a magaslatot. Elismerést kapott Szanu Serpa is, aki a világ mind a 14 legmagasabb csúcsára kétszer ért fel.


A magashegyi mászók közösségének több száz tagja, serpa hegyi vezetők és tisztségviselők vettek részt az évforduló tiszteletére Katmanduban tartott gyűlésen, az ünneplők transzparenseket lengettek, miközben katonazenekari muzsika ritmusára vonultak a nepáli főváros központjába. Az ország turisztikai miniszere, Szusila Szirpali Takuri kitüntette a nepáli Hari Buda Magart, az első embert, aki mindkét lábának – térd fölötti – amputálása után mászta meg az Everestet.


„Május 29-e a nap, amelyre mindannyian emlékszünk és mindig büszkék leszünk, mert Edmund Hillary és Tenzing (Norgay) serpa ezen a napon érte el az Everest csúcsát, és ezen a napon lettek híresek a serpák” – mondta Szanu Serpa.

Hillary és Tenzing Norgay 1953. május 29-én ért fel a világ tetejére. Nepál 2008-ban, Hillary halála után kezdte ünnepelni az évfordulót. Hillary és Tenzing Norgay sikere óta több ezren másztak fel a csúcsra és százak vesztették életüket a veszélyes hegyoldalakon.

Az idei szezonban mászók és serpák százai jutottak fel az Everestre, 17-en meghaltak vagy eltűntek, köztük a magyar Suhajda Szilárd, aki május 24-én indult oxigénpalack nélkül, egyedül a csúcstámadásra, de vissza már nem tért, és hivatalosan 27-én jelentették be, hogy keresését befejezték.

 

A himalájai hegymászószezon márciusban kezdődik és május végén fejeződik be, mert ezután a monszunszelek és az emelkedő hőmérséklet miatti olvadás túl veszélyessé teszi a hegyek megmászását. A globális felmelegedés egyre nagyobb aggodalmat jelent a hegymászóknak és azoknak, akiknek megélhetése a hegymászóturizmustól függ. Az emelkedő hőmérséklet miatt azoknak, akik eddig havon és jégen haladtak felfelé, puszta sziklákon kell majd mászniuk.

Friss kutatások alapján az Everest gleccserei 2000 évnyi jeget veszítettek el az elmúlt 30 évben.

(Kiemelt képünk: Kami Rita Sherpa nepáli hegymászó pózol egy AFP-nek adott interjú során az Everest alaptáborában, a Mount Everest régió Solukhumbu körzetében. Kami Rita Sherpa május 17-én 27. alkalommal jutott fel a Mount Everest csúcsára, és ezzel visszavette a világ legmagasabb hegyének legtöbbször megmászott csúcsának rekordját. Prakash MATHEMA / AFP)

06:54

Két ember halt meg Rotterdamban a két helyszínen, egy magánházban és az Erasmus Egyetemi Klinikán elkövetett lövöldözésben – közölte az NL Times című angol nyelvű holland napilap rendőrségi információkra hivatkozva csütörtökön.

Tegnap 21:16

Egy fegyveres két embert súlyosan megsebesített a rotterdami Erasmus Egyetemi Klinikán, az épületben tűz ütött ki, a gyanúsítottat előállították – közölte az NL Times című angol nyelvű holland napilap csütörtökön.

Tegnap 21:07

Kanadának tanulnia kell abból a botrányból, amelyet egy náci veterán ottawai parlamenti megünneplése robbantott ki, és a továbbiakban szolidárisnak kellene lennie a nácizmus elítélésére irányuló orosz kezdeményezésekkel az ENSZ-ben – jelentett ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön újságíróknak nyilatkozta.

2023. szeptember 28., 19:46

Történelmi pillanatként értékeli, Székelyföld önrendelkezése szempontjából pedig „jelzésértékűnek” tartja a francia államfő Korzika autonómiájával kapcsolatos csütörtöki bejelentését Antal Árpád, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezető politikusa.