Nem kizárt, hogy Putyin már szabadulna a Wagner-csoport hírhedt vezérétől

Jevgenyij Prigozsin az elmúlt hónapokban világszerte kiemelt figyelmet kapott az orosz-ukrán háborúban betöltött kíméletlen szerepéért a Wagner-csoport vezéreként. A szerepe meglehet kezd kényelmetlenné válni Putyin számára – vélik egyes orosz elemzők.

2023. június 21., 14:50

Szerző:

A hírhedt orosz Wagner-magánhadsereg élén álló, 62 éves zsoldosvezér Jevgenyij Prigozsin a nyolcvanas évek jelentős részét különböző szovjet börtönökben töltötte, miután elítélték fegyveres rablásért és gyerekek bandába való beszervezéséért. 30 év elteltével azonban befogadta a legfelsőbb politikai vezetés – írja az Al Jazeera.

Prigozsin a Wagner-magánhadsereget 2014-ben alapította, amely tevékenykedett már többek között Délkelet-Ukrajnában, Szíriában, Líbiában, Szudánban, Maliban és Mozambikban – emlékeztet összefoglaló cikkében a napi.hu.

Az oroszországi közvélemény-kutatások szerint a Wagner-csoport vezetője országosan ismert személlyé vált, főként azon hazafias oroszok hőse, akik rendületlenül Sztálin-hívők és a háború győzelmében bíznak. „Sztálin elvtársnak teljesen igaza volt” – közölte maga Prigozsin, amikor halálbüntetést sürgetett azon katonák és hadvezetők számára, akik a háborús nehézségek ellenére nem támogatják teljes mellszélességgel Oroszország katonai törekvéseit.

A Wagner-magánhadsereg első embere egy korábbi nyilatkozatában azt is kijelentette, hogy a több tízezres veszteség ellenére a zsoldoscsapatának még több embert kellene toboroznia az ukrán frontra, és magának a szervezetnek egyúttal ideológiai csoporttá is kellene válnia.

Egyes megfigyelők úgy tartják, hogy Jevgenyij Prigozsin átalakulása része lehet a Kreml hatalomátadási tervének.

Az Oroszországot már elhagyó Kreml-kritikus orosz publicista Segey Bizyukin azonban ennél drasztikusabb jövőt vizionál. „Azt jóval valószínűbbnek tartom, hogy Jevgenyij Prigozsin is úgy végzi, mint a legtöbbdélnyugat-ukrajnai szeparatista vezető, akik gyanús körülmények között haltak meg, miután összetűzésbe kerültek a Kremllel” - véli Bizyukin.

Ezt erősítik azok a vélemények, melyek szerint a „történelem menete” nem hagy túl sok túlélési lehetőséget Prigozsin számára, aki mára túl sok vörös vonalat lépett át.

Az egyik opció szerinte, hogy csendben marad és engedelmeskedik Putyin elnöknek, és idővel a jelenleg igencsak anarchikus Wagner-csoportot annak teljes tagságával együtt az orosz állami struktúra szigorú keretei közé szorítja. A másik lehetőség, hogy halálra ég az autójában, amit „véletlenül” eltalál egy lövedék, a gyilkosságot pedig az ukrán szakadárok cselekedetének állítják be.

(Kiemelt kép: Jevgenyij Prigozsin orosz nemzeti zászlók és a Wagner-csoport zászlóit tartó katonái előtt Bahmutban, Ukrajna orosz megszállása idején. Fotó: Telegram @concordgroup_official / AFP)