Özönvíz, árvíz, hurrikán

Nagy-Britanniában az annalesek feljegyzései szerint utoljára 1766-ban volt ilyen csapadékos a január és a február, mint idén. Özönvízszerű eső ömlik az égből, hurrikánerejű szél süvít, fel-feltörő talajvíz, a medréből kilépő Temze, százezrek áram nélkül. Kritikus a helyzet Dél-Angliában és Wales-ben. Londonban – a hadseregen kívül – bevetették a brit fővárost védő zseniális gátrendszert. És a meteorológusok további esőzést jeleznek...

2014. február 15., 08:37

Szerző:

Az elmúlt hetekben több hullámban is rég nem látott viharsorozat érte el Nagy-Britannia nyugati partjait hatalmas esőzésekkel és helyenként 170-180 km/óra sebességű széllel.


A súlyos anyagi károkat okozó viharok két-három naponta törnek rá az országra az Atlanti óceán felől. Az orkán leszakította a vezetékeket, ezért több százezer háztartás áram nélkül maradt. A csapadék mennyisége a sokévi átlag két-háromszorosát is elérte. A brit meteorológiai intézet kiadta a ritkán alkalmazott vörös riasztást Wales-re és Nyugat-Angliára. Írországban szintén kritikus a helyzet.

A Temze Londontól nyugatra húzódó völgyében több ezer embert kellett evakuálni az áradás miatt. A brit főváros maga kettős szorításban van. Egyfelől a Temze megemelkedett vízszintje és helyenkénti áradása, másfelől a torkolatából visszaáramló víztömeg miatt. Ilyenkor lép akcióba a világ egyik legnagyobb és zseniális mérnöki tudásról tanúskodó, mozgó gátrendszere, amit normális körülmények között nem is látni, mert a víz alá süllyesztve, a folyóaljzatba simulva várja feladata ellátását: London belvárosának, mintegy 325 négyzetkilométernek a megvédését.


Az 1984-ben elkészült gát 520 méter szélességben ível át a folyón, északi része Silvertownban, déli része Greenwichben fekszik. Hét óriási pillére van, s közöttük falak, amelyeknek egyik, legömbölyített oldala a tenger felé néz, a másik egyenes fala pedig a város felé. Kettős funkciója van: egyszerre véd a dagálytól és az áradástól. Amikor egyidejűleg van áradás a folyó felső szakaszán és dagály a torkolatban – mint most –, akkor fennáll a veszélye annak, hogy az árvíz nem tud levonulni és a víztömeg visszahömpölyögve elönti a fővárost.

Ez ellen úgy védekeznek, hogy még apály idején, a vihardagály érkezése előtt felhúzzák a gátat, s ezzel megakadályozzák, hogy a dagály visszaduzzassza a folyót. Az áradás vize tehát ki tudja tölteni a medret a gát mögött. Miután a vihardagály levonult, leengedik a gátat, a víz pedig a tölcsértorkolaton keresztül szabadon a tengerbe ömlik.

Az ítéletidő eddig egy emberéletet követelt és komoly fennakadásokat okozott a közlekedésben, közel hatezer házat öntött el a víz. Szakértők becslése szerint az eddigi anyagi kár mintegy 630 millió font (235 milliárd forint), de ez az összeg valószínűleg még emelkedni fog, mivel az időjárás előrejelzések további, 88-90 mm esőt mutatnak.

További Nagy-Britanniával kapcsolatos írásokat olvashat az

angolosan.huweboldalon.