Oroszországban ügynöknek nyilvánították a külföldről finanszírozott sajtót
Elfogadta az állami duma, azaz az orosz parlament alsóháza szerdán azt a törvénymódosítást, amely lehetővé teszi a külföldi vagy a határon túlról finanszírozott sajtóorgánumok külföldi ügynökként történő bejegyzését.
A törvénymódosítást arra válaszul fogadták el a képviselők, hogy az Egyesült Államokban hétfőn külföldi ügynökként jegyeztették be az orosz állam által működtetett RT America televíziót, amelyet Washingtonban azzal vádoltak meg, hogy propaganda terjesztésével beavatkozott a tavalyi amerikai elnökválasztási kampányba.

A törvénymódosítás azokat a médiumokat érinti, amelyek külföldi kormányok, kormányszervek, külföldi állampolgárságú vagy állampolgársággal nem rendelkező személyek, avagy azok megbízottjai részéről részesülnek pénzügyi vagy más anyagi támogatásban. A szabályozás kiterjed azokra a sajtóorgánumokra is, amelyeket az ilyen forrásokból részesülő orosz jogi személyek támogatnak. A lépés nagy valószínűséggel érinteni fogja az olyan nagy hírszolgáltatók munkáját mint a BBC, a Deutsche Welle és a Szabad Európa Rádió, illetve a független Novaja Gazeta.
A törvénymódosítás nem érinti az orosz tömegtájékoztatási eszközöket, azokat sem, amelyeknek külföldi résztulajdonosaik vannak.
A változtatás az érintett médiumokra kiterjeszti a hivatalos megítélés szerint politikai tevékenységet folytató, külföldi ügynökként működő nem kormányzati szervezetekre (NGO) vonatkozó törvény hatályát. Azt eldönteni, hogy mely tömegtájékoztatási eszközöket sorolják majd be az ügynökkategóriába, a kormány lesz illetékes.
Az új szabályozás értelmében az ekként bejegyeztetendő médiumoknak nyilvánosan be kell majd jelenteniük, hogy külföldi ügynökként működnek, és rendszeresen be kell számolniuk pénzügyeikről és személyzeti politikájukról.
Lapunkhoz is eljuttatott közleményében az Amnesty International aggályainak adott hangot a törvénymódosítás miatt. „Az új törvény egy újabb szög a már amúgy is haldokló orosz sajtószabadság koporsójában. Az elmúlt években a Kreml fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy minden kritikus hangot, jöjjön az Oroszországból vagy külföldről, kizárjon. A független sajtó és munkatársai szinte napi szinten néznek szembe elnyomással, munkájukat komoly kockázatok között végzik. Sokukat üldözték el már a szélesebb nyilvánosságból. Ez a törvény a sajtószabadság korlátozását új szintre emeli” – mondta Denis Krivosheev, a szervezet európai és közép-ázsiai irodájának igazgatóhelyettese.