Az oroszok tagadják, hogy támadás érte a fekete-tengeri zászlóshajót
A Moszkvát vagy kilőtték az ukránok, vagy magától süllyedt el.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, csütörtök reggel lőszerrobbanás következtében kigyulladt és súlyos károkat szenvedett az orosz Fekete-tengeri Flotta Moszkva cirkálója, a legénységet evakuálták. Az orosz védelmi minisztérium azóta közölte, hogy megkezdték a sérült hajó visszavontatását a kikötőbe. Bejelentették, hogy az ukrán rakétacirkáló által okozott tüzet sikerült megfékezni, de a hajó súlyosan megrongálódott.
Azt azonban nem ismerték el, hogy a hajót, amelynek fedélzetén több mint ötszáz tengerész tartózkodott, támadás érte volna, így csak annyit mondtak, a tűz okát még vizsgálják.
Mindeközben Ukrajna déli katonai parancsnoksága közölte, hogy egy ukrán gyártmányú Neptun hajóelhárító rakétával találták el a hadihajót, ami ezután süllyedni kezdett. A Reuters szerkesztősége és az Amerikai Egyesült Államok kormánya is közölte, egyelőre nem rendelkeznek elegendő információval annak megállapításához, hogy a hajót valóban rakéta találta-e el, így nem tudják megerősíteni egyik fél állításait sem.
A Moszkva elvesztése vagy működésképtelensége újabb kudarcot jelentene Oroszország hadjárata számára – az ukrajnai háború ötvenedik napján –, miközben Oroszország újabb támadásra készül a keleti Donbász régióban, amely valószínűleg meghatározza a konfliktus kimenetelét.
Ukrajna és nyugati szövetségesei szerint Moszkva újabb offenzívára készül. „Az orosz erők fokozzák tevékenységüket a déli és keleti frontokon, és megpróbálják megbosszulni vereségeiket” – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerda esti bejelentkezésében. Oroszország Fekete-tengeren folytatott hadi tevékenysége kulcsfontosságú a szárazföldi műveletek sikeréhez az ország déli részén, ahol Mariupol kikötőjének teljes ellenőrzéséért küzd. Az orosz hírügynökségek szerint az 1983-ban hadrendbe állított Moszkva tizenhat Vulkan cirkálórakétával van felfegyverezve, amelyek hatótávolsága legalább 700 km. Kijev álláspontja szerint a Moszkva megegyezik azzal a hajóval, ami a háború egyik kulcsfontosságú eseményében, a Kígyó-szigeten történtekben is szerepet kapott, amikor a szigeten tartózkodó ukrán katonák nem adták meg magukat az orosz legénységnek.
(Kiemelt képünk illusztráció. Az orosz fekete-tengeri hadiflotta egyik korvettje látható az ukrajnai Krím félszigeten fekvő Szevasztopol partjai közelében 2014. március 2-án. Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov)