Orbán szó nélkül lábon lőtte magát

Az Európai Unió tagállamai – köztük a korábban nagy hangon tiltakozó Orbán-kormány is – hivatalosan elfogadták az Oroszországgal szembeni újabb büntetőintézkedéseket, amiről még pénteken állapodtak meg, és a következő napokban hatályba is lépnek ezek – közölte Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke.

2014. szeptember 9., 05:07

Orbán Viktor miniszterelnök néhány héttel ezelőtt még úgy fogalmazott: a szankciók nem érik el céljukat, ha egyáltalán tudja az EU, mik a céljai. A korlátozó intézkedésekkel az EU lábon lövi magát. Ehhez képest Magyarország most szó nélkül beállt a sorba.

A szankciók pontos szövege csak akkor lesz ismert, amikor az Európai Bizottság kihirdeti őket. De azért a lényeg kiszivárgott már – írja az Index.

Egyrészt ismét további neveket adnak azok listájához, akiket beutazási tilalommal és az unióban található vagyonuk befagyasztásával sújtanak.

Másrészt az újabb rendelkezések az eddigiekhez hasonlóan az orosz vállalatok tőkepiaci hozzáférését, a hadiipart, az úgynevezett kettős felhasználású, polgári és katonai-rendészeti célra is alkalmazható eszközöket és az olajipar úgynevezett érzékeny technológiáit érintik.

Az uniós tőkepiachoz való hozzáférést eddig öt, többségi orosz állami tulajdonban lévő bank számára korlátozta az Európai Unió. Ezt most hadiipari és energiacégekkel is megtehetik. Bennfentesek szerint az intézkedések célja, hogy ezek a vállalatok ne tudjanak az uniós piacról finanszírozáshoz jutni, ezért végső soron terhet jelentsenek az orosz központi költségvetés számára.

A kettős felhasználású termékek esetében, amellett hogy katonai célra nem lehet őket értékesíteni, az új szankciók ezen túlmenően konkrétan nevesítik, hogy mely vállalatok számára nem lehet ilyen termékeket exportálni.

Az energiaipar területén pedig a mélytengeri és sarkköri fúrást lehetővé tévő technológiák mellett a kőolaj-finomítást érintő rendelkezések várhatók.

Újságírói kérdésre az uniós forrás világossá tette: azt, hogy Magyarország orosz állami hitelből orosz technológiával tervezi bővíteni atomerőmű-kapacitását, a szankciók sem mint nukleáris projektet, sem mint pénzügyi műveletet nem érintik.

Azt már mi tesszük hozzá: Brüsszelben úgy gondolják, hogy ha Magyarország önszántából húzza magára a vizes lepedőt, ám tegye.