Orbán és a háló
Szinte minden fontos sajtóorgánum bő terjedelemben írt a múlt heti magyarországi eseményekről, különös tekintettel az internetadó körüli történésekről és demonstrációkról. Ezekből az újságcikkekből válogatottunk.
Szelestey Lajos sajtószemléje
Tages-anzeiger
Hogy a gigabyte-ok megadóztatása az utóbbi évek legnagyobb megmozdulását váltja ki, ez szemmel láthatólag meglepte a miniszterelnököt. Az a veszély fenyegetett, hogy a helyzet kicsúszik az ellenőrzés alól. Hiszen a demonstrációk átterjedtek a Fidesz-fellegvárnak számító Debrecenre és Miskolcra is, a menetekben pedig ott voltak a kormánypárt, valamint a Jobbik hívei is. A civil társadalom hangosan jelezte, hogy magához tért, miután hónapokig úgy tűnt, mintha kómában lenne. A Gulyás Balázs által fenntartott portál ott találja el a Fideszt, ahol az annak a legjobban fáj: politikusainak hatalom- és pénzéhségénél, a kétes ingatlanügyleteknél, a baráti oligarcháknak juttatott állami megbízásoknál. Az adó mellett azonban másról is szó volt: arról, hogy Magyarországon az internet az utolsó felület, ahol még be lehet szerezni, ki lehet cserélni a hatalom által nem ellenőrzött információkat. Az Origo esete azonban mutatta, hogy a kormány ki akarja terjeszteni befolyását a virtuális térre is.
A demonstrációk ereje nem hagyott más választást Orbán számára, mint hogy visszakozzon. Vasárnap még csak az adó volt a téma, kedden viszont már a rendszer korruptságát hánytorgatták fel és Orbán lemondását követelték. Sokan félnek attól, hogy elszigeteli az országot és elidegeníti a Nyugatot. Tetézi ezt, hogy a kegyencrendszer és a korrupció már olyan szinten van, hogy azt a hatalomközeli média sem tudja figyelmen kívül hagyni. Az USA egyértelmű jelzést küldött, a kétoldalú kapcsolatok történelmi mélypontra zuhantak. Lassan az unió is elveszti türelmét, de a pénzcsapot egyelőre nem zárja el. A jelenlegi elégedetlenség nem fenyegeti a politikus uralmát, ám súlyos kudarc számára. Odalett a legyőzhetetlenség aurája.
Der Tagesspiegel
Csak az utcai demonstrációk hatottak a hatalmasságokra. A háló tehetetlen hatalom. Másfelől látnivaló, hogy a net már régen több, mint technika, sokan onnan jutnak ahhoz a szabadsághoz, amiről úgy gondolják, hogy a bitek és bájtok világán túl már nem találják meg. Az ellenőrzést Magyarországon úgy akarják megoldani, hogy az adóval befolyásolják a világháló használatát. A netből mindenki csak profitál, de a mozgásszabadságot, mint szabadságmozgalmat, újra és újra ki kell harcolni.
Der Standard
A bécsi újság Orbán és az ő digitális vasfüggönye címmel arról ír, hogy őrületesen elszámította magát a magyar kormányfő, és egyelőre kudarcot vallott az internetadóval. A politikus sokakat felrázott az egykedvűségből. Nem csupán Budapesten voltak megmozdulások, hanem tíz másik városban is. Ez új fejlemény ugyan, de nem csoda. A bizottság ezúttal gyorsabban reagált, mint az elnyomó médiatörvény esetében, azaz Orbán kénytelen volt szembenézni Brüsszel bírálatával is. A digitális adó e különleges változata ugyanis hamar követőkre találhat, pl. Törökországban, ahol Erdo?an gyűlöli a világháló szabad használatát, hiszen a net lehetővé teszi, hogy ellenfelei gyorsabban megszerveződjenek annál, mint ahogy azt az elnök szeretné.
The Wall Street Journal
A magyar kormányfő felfüggesztette az internetadó ellentmondásos tervét, s figyelembe vette a tömegtiltakozásokat és a vállalatok ellenkezését. Orbán Viktor otthon és külföldön egyaránt megosztó figura, aki javarészt figyelmen kívül hagyta az EU kifogásait, amikor versenyellenes szabályokat vezetett be, korlátozta az igazságszolgáltatás jogkörét és keresztülvitte az új alaptörvényt, amely a bírálók szerint megnyirbálja az alapvető jogokat. A mostani tüntetések azonban megmutatták, hogy jó néhány magyar milyen dühöt érez iránta, miközben tekintélyelvűséggel vádolja. Neelie Kroes illetékes uniós biztos örömmel fogadta az adó jegelésének hírét. Az eddigi adók is nemzetközi kritikákat váltottak ki, ám a tömegtámogatás jóvoltából Orbán újabb négy évre kormánymegbízást kapott. Lakner Zoltán azzal magyarázza a mostani nagy felzúdulást, hogy konkrét intézkedésről volt szó, amit könnyű felfogni. Emellett jelképes jelentést kapott, mármint azt, hogy a hatalom beleavatkozik az emberek mindennapi életébe. Fodor Csaba a Nézőpont Intézettől mégsem vár jelentős bizalomvesztést a Fidesz szemszögéből.
The Washington Post
A hatalmas tüntetések után Orbán Viktor visszalép az internetadótól, s ez ismét demonstrációkhoz vezetett. A tervezett közteher lehetősége egyszerre két ütést mért a politikus hazai és külföldi tekintélyére, mert sokan annak bizonyítékát látták benne, hogy a kormányfő továbbra is túlságosan megterheli a lakosság többségét, illetve kivonja az országot a gyorsan digitalizálódó Európa fő áramából. Meg kell jegyezni, hogy Orbán nem teljesen dobta sutba az ötletet, csak tovább görgeti maga előtt. A lap idézi tusványosi beszédnek azt a részét, amely szerint a nagy cégek leigázták a netet. Szavai – az adóval együtt – olyan vezetőre utalnak, aki még csak most dolgozza ki álláspontját az internetről, azaz a jelek szerint egyelőre nyitott a vita az ország online jövőjéről.
Reuters
A magyar miniszterelnök befagyasztotta az internetforgalom megadóztatásának tervét, részben a masszív utcai tiltakozások, részben pedig amiatt, mert az EU arra figyelmeztetett: hiba lenne bevezetni az adót. A terv ellenzői hatalmas győzelemnek nevezték a fordulatot. Ám Orbán bejelentése aligha vet véget az elégedetlenségnek a liberális magyarok soraiban, mert nagyon zavarja őket, hogy 2018-ig nem tudják elmozdítani a tisztségéből az általuk autoriternek tekintett politikust. A mostani megmozdulások egyben utat nyitottak a hatalommal szembeni szélesebb körű tiltakozásoknak. A visszalépés szokatlan az általában harcias kormányfő részéről, de lehetséges, hogy azért döntött így, mert így is elég vitatott üggyel kell megküzdenie. Említhetnénk az amerikai viszonyt, a jelzáloghitelek miatt a bankokkal kialakult ellentéteket, és közben a Nyugat attól tart, hogy Orbán Putyin vonzáskörébe kerül. Az USA és az EU az eltelt négy évben aggályát fejezte ki amiatt, hogy a vezető túl sok hatalmat összpontosított a kezében és visszalép a demokrácia területén. Lánczi Tamás a Századvégtől úgy értékeli, hogy az internetadó több ponton is elhibázott volt, ráadásul rosszul előkészítettnek tűnt. Itt nem ideológiáról vagy nagy pénzekről van szó, és – tette hozzá – ha egy kormány szembekerül a feldühödött lakossággal, akkor a legjobb, ha változtat az irányvonalon. A Reuters úgy látja: nem érte közvetlen kihívás Orbán uralmát.