„Orbán egy Patyomkin-falut barkácsol össze”

Mesterházy Attila nemzedékváltást vitt végbe a Magyar Szocialista Pártban (MSZP). Balázs Csekővel folytatott beszélgetésben az illúziókról beszélt, és elmondta, hogy a következő parlamenti választás alkalmával miként szeretné legyőzni Orbán Viktort. Az interjút – dr. Gonda László fordításában – teljes terjedelmében közöljük.

2013. december 15., 07:44

daStandard.at: 2010-ben, 36 éves korában, viszonylag fiatalon választották meg az MSZP elnökének. Nem volt olyan érzése, mintha mélyvízbe dobták volna?

Mesterházy: Egy már előre lefutott csatában teljesen tudatosan vettem át az első ember szerepét, mert azt a célt tűztem magam elé, hogy rendbe teszem és átalakítom a pártot. A miniszterelnök-jelöltség elfogadásával bizonyítani akartam, hogy nem futamodok meg a kihívások elől, és hogyha tisztességesen elvégzem a munkámat, akkor a párttagoktól bizalmat kapok majd a párt újjáépítésének irányításához.

daStandard.at: A 2010-es vereség óta nem sokat javult a pártja népszerűsége. Például több közvélemény-kutatás szerint is csak 10 százalékon áll az MSZP támogatottsága a fiatalok körében. Miként értékelné pártelnöki teljesítményét?

Mesterházy:
Pontosítsunk! Az előző választás alkalmával az MSZP az összesen leadott szavazatok 19 százalékát kapta, jelenleg pedig 28-29 százalékon áll. 2010-ben azt állították az elemzők, hogy az MSZP az MDF-hez és az SZDSZ-hez hasonlóan el tűnik majd a történelem süllyesztőjében, és teljes egészében megváltozik majd a politikai térkép. Emiatt kezdetben sokkal inkább csődfelszámolónak éreztem magam, mint a pártelnöknek. Ma mi vagyunk a legerősebb és legnagyobb ellenzéki párt. A népszerűség okán azt reméljük, hogy a választási kampányban ez tovább fog növekedni.

daStandard.at: Csökkennek a lakásfenntartási költségek, alacsony az infláció, csökken a munkanélküliség, emelik a pedagógusok fizetését. „Magyarország jobban teljesít” szlogen halható a kormányoldalon. Az Orbán-kormánnyal az élen valóban jobban teljesít Magyarország?

Mesterházy: Nem! Véleményem szerint hibás ez a jelszó. Az emberek milliói nem érzékelik, hogy Magyarország jobban teljesít. Az irracionális gazdaságpolitika és az embertelen gazdaságpolitika miatt annak ellenére, hogy az emberek maguk jobban teljesítenek, napról napra nehezebbé válik az életük. A lakásfenntartási költségek csökkentése igazából „csalafinta játék a lakásfenntartási költségekkel ”. Hogyha egy család összeszámolja, hogy az utóbbi három évben milyen mértékben növekedett a létfenntartási költsége, akkor kiderül, hogy lényegesen több a kiadása, mint három évvel ezelőtt volt.

A pedagógusok fizetésemelésénél azt látja az ember, hogy most sokkal kevesebbet keresnek, és sokkal többet dolgoznak, mint a fizetésemelés előtt. A foglalkoztatásra vonatkozó számok estében szintén csal a kormány. Beszámítják a külföldön foglalkoztatottakat, jelentős mértékben eltúlozzák az állami közfoglalkoztatottak létszámát. Statisztikailag jobbak a foglalkoztatásra vonatkozó számok, de az emberek helyzete nem javult. Ha megvizsgáljuk a propaganda és a statisztikai adatok mögöttes tartalmát, akkor a valóság teljesen más képet mutat: Orbán egy Patyomkin-falut barkácsol össze.

daStandard.at:
Milyen gazdasági és politikai korrekciót hajtanának végre, ha ismét hatalomra kerülnének?

Mesterházy:
Három válságterület van Magyarországon: egy szociális, egy gazdasági és egy demokratikus. A harmadik válság felszámolásához a kétharmados többség támogatására van szükség. A szakértők, a politikusok és a civilszervezetek között ebben a kérdésben van a legnagyobb egyetértés. Készen áll az „útvonalterv”: tudjuk, hogy mit kellene tennünk az alkotmánnyal, az ombudsmannal, a médiatörvénnyel, a bíróságok és az államügyészségek függetlenségével. Egy másik terület a kormány unortodox gazdaságpolitikája. Ez teljes kudarcot vallott. A legfontosabb kérdés az, hogy miként lehet helyreállítani a bizalmat, a kiszámíthatóságot és a jogbiztonságot. A szociálpolitikát illetően azt látjuk, hogy a gazdagok jobban élnek, az alacsonyabb jövedelműek pedig rosszabbul. Egy igazságos szociálpolitikát ígérünk, amely a kiszámítható és felelősségteljes gazdaságpolitikával társulva, fenntartható fejlődési pályára állítja az országot, s amely biztos és tartós gazdasági növekedést hoz az emberek számára.

daStandard.at:
A novemberi pogrom 75. évfordulójával egy időben Horthy-szobrot avattak Budapesten, könyveket égettek, és Kertész Ákos író menedékjogot kért és kapott Kanadában. Mi történik ma Magyarországon, és mit tesz ez ellen az MSZP?

Mesterházy:
Nem véletlen, hogy Magyarország a múltba fordult. Bizonyos művészek, filozófusok és bizonyos tudományágazatok képviselői ellen kulturális harc folyik. Ebben valamiféle rendszer van. A Horthy-restauráció beleillik ebbe a képbe. Elgondolkodtató, hogy miként szeretne hőst csinálni a mai kormány abból a figurából, aki többszázezer magyar zsidó haláláért felelős. Mi mindig határozottan elhatárolódunk az ilyen ideológiától, semmiféle közösséget nem vállalunk vele. Hogyha valahol az antiszemitizmus jele vagy a szélsőséges, kirekesztő ideológia jelentkezik, akkor mindig személyesen is fellépek ellenük. Ez nem pártpolitika, hanem értékválasztás és humanizmus kérdése. Semmilyen formában nincs alku, együttműködés és összekacsintás a szélsőségesekkel.

daStandard.at:
Pártja új mottója úgy hangzik, hogy „esély a változásra, remény mindenkinek”. Miért kellene mindenkinek az ön pártjában reménykednie?

Mesterházy: Mi reményt nyújtunk mindazok számára, akikkel a többi politikai párt nem számol. A mai Magyarországon csak mi mondjuk ki, hogy a társadalom minden tagja egyformán számít. A Fidesz lemondott a legszegényebb körülmények között élőkről – sőt kinyilvánította, hogy a baloldalon állókat magukra kell hagyni. A Fidesz a gazdagok kormánya. Mások azt gondolják, hogyha jobban megy a gazdaságnak és az élen haladóknak, akkor azok majd idővel a többieket is magukkal húzzák. Mi vagyunk az egyetlenek, akik kimondjuk, hogy társadalmi igazságosság, szolidaritás és esélyek nélkül nincs felemelkedés. Ilyen társadalompolitikára, valamint ezt alátámasztó felelősségteljes és erkölcsös gazdaságpolitikára van szükségünk.


daStandard.at:
A fordulat óta az MSZP három választási perióduson át volt hatalmon, ebből nyolc évig a jelenlegi Orbán-kormányt megelőző években. Mit gondol, pártja milyen mértékben felelős a jelenlegi politikai, gazdasági és szociális helyzet kialakulásáért?

Mesterházy:
Számtalan illúzió élt a magyar társadalomban. Az első hatalmas illúziók a fordulatot követő jelentős mértékű elvárások voltak. Sokan azt gondolták, hogy a piacgazdaság és a demokrácia azonnal magával hozza a jólétet is. Ez az illúzió ismétlődött meg az EU-csatlakozásunk idején is. Sokan azt gondolták, hogy EU-csatlakozásunkkal bekövetkezik majd az, ami a fordulat idején elmaradt. Számtalan ehhez hasonló illúzió vált semmivé. A fordulat óta magunkkal cipelt megannyi problémát nem tudtuk megoldani. Volt, amikor a politikai akarat hiányzott, máskor a parlamenti támogatás, és gyakran nem volt semmiféle jó megoldás. Ebből az okból kiindulva 2010-ben sokan pozitívan értékelték a Fidesz kétharmados többségét, mert ez együtt járt azzal az illúzióval, hogy a Fidesz az így megszerzett hatalmat majd az ország érdekébe használja fel, és nem visszaélni fog a saját érdekében. Igen, ezért felelősek a szocialista kormányok, de vitathatatlan az a szerepük, amelyet az ország szociális és gazdasági fejlődésében, az euróatlanti integrációban, a piacgazdaság és a demokrácia érdekében játszottak. Meggyőződésem, hogy sokkal több dologra lehetünk büszkék, mint amennyire nem, de a hibáinkat is be kell ismernünk.

daStandard.at: A választási kampánycsend megsértése miatt Baja után most Fóton kell megismételni a polgármester-választást. Veszélyben látja-e a 2014-i évi parlamenti választások tisztaságát?

Mesterházy: Mindaddig leváltható a kormány, amíg titkos választások vannak Magyarországon, és amíg egy Fidesz-aktivista nem kíséri be a választót a választófülkébe. Az azonban igaz, hogy ez a kormány mindent elkövet annak érdekében, hogy a lehető legtöbb akadályt állítsa az ellenzék útjába. Korábban Orbán miniszterelnök a parlamentben jelentette ki, hogy a választások előtt egy évvel minden terület szabályozásának készen kell lennie. A választások időpontja előtt néhány hónappal még nem tudjuk pontosan, hogy milyen feltételek között kell majd lefolytatni a választási kampányt.

daStandard.at: Fel vannak készülve arra, hogy a választások előtt még változhatnak a választási szabályok?

Mesterházy: Teljes mértékben. Egyáltalán nincs kizárva, hogy a kormány a jogilag lehetséges legutolsó pillanatig megváltoztat majd valamilyen törvényt. Éppen most vannak soron a kampányfinanszírozásban hozott változtatások. További hasonló húzásokat fognak még tenni. Egy azonban biztos: káosz lesz. Az is biztosra vehető, hogy a bizonytalan választók fogják eldönteni a választás eredményét. A manipuláció lehetőségének a hatékonysága attól fog függni, hogy hányan mennek el választani. Mennél nagyobb arányú lesz a választási részvétel, annál kisebb a csalás jelentősége. Ezért mindenkit arra bátorítunk, hogy menjenek el választani.

daStandard.at:
Az új választási rendszer következtében a következő választás alkalmával az ellenzék csak összefogással tudja legyőzni a Fideszt. Röviddel ezelőtt a „Népszabadságnak”adott interjúban azt nyilatkozta, hogy „utópia a teljes ellenzéki összefogás”. Mely pártokra terjed ki a reális együttműködés?

Mesterházy:
Ami az összefogás lehetséges mértékét illeti, az ellenzéki LMP úgy döntött, hogy önállóan akar indulni. Önmagában már ez is kizárja a teljes ellenzéki összefogást. Az a Fidesz egyik legnagyobb trükkje, hogy az egyes választókerületben 500 aláírás begyűjtésével bárki jelöltetheti magát. Ha valaki mind a 106 egyéni választókerületben indít jelöltet, akkor félmilliárd forint (megjegy. 1 666 000 euró) támogatásban részesül. Ne csapjuk be magunkat: ahogyan a Fidesz ezt a lehetőséget bebiztosította, ugyanúgy gondoskodik majd a jelöltek elindulásáról is. Ezért minden erőnkkel azon kell dolgoznunk, hogy megszólítsuk a bizonytalan szavazókat. Meg kell győznünk őket arról, hogy elmenjenek választani, mert ha otthon maradnak, akkor akaratlanul is Orbán Viktorra szavaznak.

daStandard.at:
Hogyha valóban Orbán Viktor és pártjának a leváltása az ellenzéki erők közös nevezője, akkor mire várnak még? Mégsem szentesíti a cél az eszközt?


Mesterházy:
A fejekben mindenkinél azonos a kérdés: hogyan nyerhetünk? Erre különböző stratégiák léteznek. Véleményem szerint csak akkor lehetséges a győzelem, ha az egyéni választókerületekben nyerünk, ehhez azonban szükségünk van az aktívan bizonytalan választók támogatására. Őket csak akkor nyerhetjük meg magunknak, ha nem a saját problémáinkkal foglalkozunk, hanem a mindennapok kérdéseivel. Számomra ez az egyetlen elfogadható stratégia. És azt se felejtsük el, hogy az elképzeltnél hamarabb lesznek a választások – már április 6-án.


daStandard.at:
Milyen eredményre számít az MSZP részére jövő tavasszal?


Mesterházy:
Meg fogjuk nyerni a választást.


daStandard.at:
Százalékosan?


Mesterházy:
Nehéz ezt megmondani, de egyáltalán nem zárom ki még a kétharmados győzelmet sem.


daStandard.at:
Milyen következményei lesznek önre és a pártjára nézve annak, ha eltúlzottnak bizonyulnak az elvárásai?

Mesterházy: Egyáltalán nem eltúlzottak az elvárásaim.

(Balázs Csekő, daStandard.at, 2013.12.10. )

Fordította: dr. Gonda László