Oktoberfest – a müncheni óriás népünnepély

A hétvégén nyílt meg a müncheni Oktoberfest. Lévén, hogy látogatóinak száma 5-6 millió között mozog, rendezői a világ egyik legnagyobb népünnepélyének nevezik. Csúcsot árban mindenképpen elér: idén már csaknem 9 euróba kerül a literes korsó sör.

2010. szeptember 18., 15:19

Tekintettel az őszi időjárásra a müncheni Oktoberfestet már régen szeptemberben tartják, de eredete kétség kívül októberi: idén immár 200 éve rendezik Ludwig koronaherceg és Therese szász hercegnő 1810. október 10-én tartott esküvőjének emlékére. A helyszín a város falain kívül eső rét volt, amely az illusztris ara tiszteletére azóta viseli a Theresienwiese nevet.

Az ifjú férj az antik kultúra nagy tisztelője volt s annak idején az októberi népünnepélyen a görög olimpiai hagyományok, köztük a lóverseny állott előtérben. Utóbb persze sokkal inkább az eszem-iszom, a szórakozás. Lévén, hogy ősszel meg kellett inni a maradék söröket, helyet kellett csinálni a hordókban az újnak.

Az évek során a mind üzletiesebb alapon szervezett mulatság gigászi méreteket öltött. Az egyes nagy sörgyárak sátraiban, a végtelen padsorokon sok ezer ember számára van hely, akik az Oktoberfest két hete alatt elképesztő mennyiségű sört isznak meg. Amelyet javarészt külön erre az alkalomra gyártanak s különös ismertetőjele, hogy alkoholtartalma a szokásos 5 százalékkal szemben 6-7 százalék. S mindjárt óriás, literes korsóban hozzák – úgy hogy gyengébb szervezetűek már egy adagtól igencsak felvidámodnak. Nem beszélve a bennszülöttekről, akik gond nélkül hajtanak fel több „Mass”, azaz krigli sert is. Ennek megfelelő a hangerő a rezesbanda-muzsikára daloló vendégekkel zsúfolt sátrakban – bár a decibel-szintet, tekintettel az idősekre és a gyerekekre, az utóbbi években korlátozták és pop-zene csak este szólhat. Egyébként a keresztényszocialista vezetés alatt álló Bajorországot nem zavarja, hogy az Oktoberfest egyik napján a nagy sátrak egyikében a homoszexuális férfiak vigadnak.

Grillcsirke és ökörsütés

A sör mellé általában grill-csirkét eszik a látogató, de kelendő az ízes óriás perec – nemkülönben a helyben, nyárson sütött ökör húsa. Mindez szép, jó – és –lévén, hogy népünnepélyről beszélünk – nem éppen olcsó. Éppen az egyik nagy müncheni bank számította ki, hogy az elmúlt 25 évben csaknem háromszorosára emelkedett a kiváló bajor sör ára. 25 éve (átszámítva) 3 euróba került literje, idén már csaknem 9 euró. Egyébként, aki a seritalt nem kedveli, külön sátorban bort, sőt, pezsgőt is fogyaszthat, de olcsóbban így sem ússza meg. Mindez a jelek szerint nem tartja vissza a látogatók tömegét. Egyre több köztük a külföldi, akik azután tapasztalhatják: a bőrnadrágos, rezesbandás, besörözve gajdoló bajoroknak a Theresienwiese mellett van egy gyönyörű, elegáns fővárosa. Nagyszerű múzeumokkal, galériákkal, üzletekkel – így az utazás mindenképpen megérte.