Nyolc csecsemő halála miatt nyomoznak egy 28 éves ápolónő ellen
Jelenleg is zajlik annak a 28 éves brit ápolónőnek a kihallgatása, akit azzal gyanúsítanak, hogy megölt nyolc csecsemőt, hat másik életét pedig szintén megpróbálta kioltani.
A rendőrság tavaly májusban indított nyomozást 15 csecsemő halálnak ügyében. Azóta a szám növekedett, már 17 haláleset és 15 gyilkossági kísérlet ügyében vizsgálódnak.
Lucy Letby a cheshire-i Countess of Chester kórházban dolgozott. Munkahelyétől nem messze, egy sorházban lakott, melyet tegnap zártak körbe és kutattak át. A szomszédok szerint a két macskával élő fiatal nő nagyon magának való, nem igazán barátkozott senkivel. Nagy ritkán láttak vele egy férfit, de senki mást. Az egyik szomszéd szerint az ingatlan amúgy is egy átjáróház, körülbelül évente változik a lakója, Letby sem lakott ott régóta.
Lucy Letby hét évvel ezelőtt végzett csecsemőgondozóként a Chester Egyetemen, azóta dolgozott a kórházban. Azt egyelőre nem tudni, mi terelte rá a gyanút, az azonban bizonyos, hogy a rendőrség azután kezdett el a halálesetek ügyében vizsgálódni, hogy egy felmérés alapján kiderült, a Countess of Chester kórház újszülött osztályán 10 százalékkal több haláleset történik évente, mint bármelyik másik azonos felszereltségű és nagyságú kórházban, különösebb magyarázat vagy ok nélkül.
Fekete Angyal
A briteknél fogták el még a kilencvenes évek elején a világ egyik leghírhedtebb fekete angyalát, Beverley Allittet. Az ápolónő négy gyerekkel végzett, három másikat próbált megölni és hatnak súlyos sérüléseket okozott. A bűncselekményeket 59 nap alatt követte el 1991 februárja és áprilisa között a Grantham and Kesteven körzeti kórház gyerekosztályán Lincolnshire-ben.
Mint a későbbi vizsgálat során kiderült, a nő egyik módszere az volt, hogy nagy adag inzulint fecskendezett a kicsikbe, amelytől azoknak összeomlott a keringésük. A többi ápolónak egy idő után gyanús lett, hogy ezekben a pillanatokban mindig Allitt volt a gyerekekkel, de tragikus módon egyes szülők pont azért voltak hálásak neki, amiért gyermekük mellett volt, úgy érezték, megmentette az életüket. Az egyik házaspár, melynek egyik gyermekét megölte, a másiknak pedig súlyos, maradandó károsodást okozott, még fel is kérte életben maradt gyerekük keresztanyjának.
Allitt, ahogy számos fekete angyal, az úgynevezett helyettesítő Münchhausen-szindrómában szenvedett. Aki „egyszerűen” csak Münchausen-szindrómás testi tüneteket színlel, hogy felvehesse a beteg szerepet. Sok esetben nem is csak színleli azokat, hanem előidézni is képes, kárt tesz magában. Sokan közülük még invazív, fájdalmas vizsgálatoknak is alávetik magukat, csak hogy foglalkozzanak velük, komolyan vegyék őket.
A helyettesítő Műnchausen-szindróma esete más. Ekkor a beteg kitalálja, eltúlozza, súlyosbítja vagy akár elő is idézi az általa gondozott beteg, jellemzően egy-egy gyerek állapotát, azért, hogy sajnálják vagy, hogy a megmentő szerepében tetszeleghessen. A lényeg, hogy figyeljenek rá.
Allitt már gyerekkorában is a pszichiátriai betegség tüneteit produkálta. Többször fáslizta, sebtapaszozta magát anélkül, hogy engedte volna, megvizsgálják a sebeit. Később is rendszeres látogatója volt a kórházaknak, különböző betegségekkel, amikről kiderült, egyikben sem szenved. Egy esetben addig erősködött, amíg a teljesen egészséges vakbelét eltávolították.
Amikor több orvos is elküldte, rájött, hogy így nem fogja megkapni az áhított figyelmet, ekkor csapott át a másik végletbe és a gondozottjait kezdte el bántani azért, hogy észrevegyék. Ezért tanult ápolónak, nagyon rossz eredményekkel. Sajnálatos módon a Grantham and Kestevenben annyira hiányzott a munkaerő, hogy így is felvették. Pont utóbbi miatt fordulhatott elő az is, hogy mivel kevés ápolónő volt, sok időt töltött teljesen egyedül a kicsikkel.