Németországban megszavazták az online gyűlöletbeszéd elleni törvényt

Kritikusai a szólásszabadságot féltik. A Facebook még 3000 moderátort vesz fel.

2017. június 30., 16:16

Hónapokig tartó viták után a német szövetségi parlament (Bundestag) pénteken elfogadta a közösségi portálokon megjelenő gyűlöletbeszéd és álhír elleni törvényt. A nyilvánvalóan a leginkább a Facebookot, a Google-t és a Twittert érintő, az ellenzéki pártok, civil szervezetek és informatikai cégek által bírált jogszabály szerint a portálok akár ötvenmillió euró (15 milliárd forint) pénzbüntetést kaphatnak, ha nem távolítják el időben a jogsértő tartalmakat, ötmillióra euróra pedig az eltávolításért felelős személyeket büntethetik. A törvény szerint a portáloknak közvetlenül elérhető panaszkezelő szolgálatot kell működtetniük, és a felhasználói bejelentéstől számított egy héten belül törölniük vagy elérhetetlenné kell tenniük a jogsértő tartalmakat, a „nyilvánvalóan jogsértő tartalmakat” pedig 24 órán belül kell eltávolítaniuk vagy elérhetetlenné tenniük.

Ezzel megszűnik a „verbális ököljog” uralma–- mondta a szavazás előtti vitában Heiko Maas igazságügyi miniszter, hozzátéve, hogy az utóbbi két évben Németországban 300 százalékkal növekedett az úgynevezett gyűlöletbeszéd a közösségi portálokon. Beszélt arról is, hogy az elmúlt 14 hónap tárgyalási nem sikerült megállapodni a közösségi portálok képviselőivel, de a pártjának, a Szociáldemokrata Pártnak (SPD) sikerült megállapodnia az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unióval  (CDU), hogy a törvény időt adjon a közösségi portálokknak a kifogásolt tartalom ellenőrzésére, amelyet Facebookot, a Google-t és a Twitter harmadik félre is rábízhat, és lehetőséget arra, hogy egy-egy felhasználó fellebbezhessen az eltávolításra ítélt posztja megmaradásáért.

A kritikusok főleg a szólásszabadságot féltik a most elfogadott törvénytől, amely a Facebook közlése szerint nem járul hozzá azokhoz az erőfeszítésekhez, amelyek ez ellen a társadalmi probléma ellen küzdenek, egyszerűen csak a kifogásolt tartalom vizsgálatára szánt idő csökken, a közösségi portál mindenesetre még háromezer moderátort vesz fel a mostani 4500 mellé.

A németországi zsidóság ernyőszervezete, a ZdJ üdvözölte a törvény elfogadását, a szélsőjobboldali AfD viszont jelezte, hogy az alkotmánybíróság elé viszi az ügyet. Németországban a holokauszttagadást most is bünteti a törvény. Öt évet lehet kapni érte.