Németországban egyelőre nem lesz kötelező az oltás
Nem lehet kizárni, hogy néhány hónap múlva sor kerül rá.
Franciaországgal és Görögországgal ellentétben Németországban egyelőre egyetlen foglalkozási vagy más társadalmi csoport tagjainak sem lesz kötelező az új típusú koronavírus okozta betegség elleni védőoltás – jelentették be kedden Berlinben.
Angela Merkel kancellár, Jens Spahn egészségügyi miniszter és Lothar Wieler, a Robert Koch közegészségügyi intézet (RKI) vezetőjének közös tájékoztatóján a kormányfő kiemelte, hogy a fokozottan fertőzőképes delta vírusváltozat terjedése miatt a 12–59 éves korosztályban legalább 85 százalékos, az idősebbeknél pedig 90 százalékos átoltottság szükséges a koronavírus-járvány megállításához.
Ezt ugyan „nagyon nehéz lesz elérni”, de az oltás nem lesz kötelező – tette hozzá Angela Merkel, aláhúzva, hogy az oltás önkéntességéről szóló ígéret megszegése
nem erősítené a társadalmi bizalmat.
Ugyanakkor arra a kérdésre, hogy meddig tartható még, hogy az oltástól elzárkózók közpénzből finanszírozott szolgáltatás révén ingyen teszteltethetik magukat, és negatív lelettel ugyanolyan lehetőségekre tesznek szert, mint a beoltottak, a kancellár azt mondta, hogy a tesztelés ingyenességének megszüntetése „közvetett oltási kötelezettség” lenne, és nem lehet kizárni, hogy néhány hónap múlva sor kerül rá.
Az ilyen intézkedéseket alaposan meg kell fontolni, de a következő hetekre mindenképpen az érvényes, hogy inkább a meggyőzés, az érvek ereje, az emberek buzdítása révén igyekeznek növelni az átoltottságot – fejtette ki Angela Merkel.
Mint mondta, a viszonylag jó járványhelyzet miatt egyesek feleslegesnek érzik, mások túl kockázatosnak tartják az oltást. „Ezért minden bizonytalannak azt mondom, hogy
az az oltás nemcsak őt védi, hanem a körülötte lévőket is, akik fontosak neki, akiket szeret”
– fogalmazott.
(Kiemelt kép: Kay Nietfeld / DPA/Picture-Alliance/AFP)