Németország vonzza a bevándorlókat

Németországban a válság óta egyre több, munkavállaló telepszik meg. A magasabb bérért érkező kelet-európaiak mellett különösen sok dél-európai, akik hazájukban egyáltalán nem találnak munkát. A felmérések szerint az újonnan érkezők nem, hogy növelnék az állam terheit – lényegesen hozzájárulnak a nemzeti jövedelem bővítéséhez, ezért ösztönzik bevándorlásukat, tartós letelepedésüket.

2013. június 14., 19:59

Az OECD tanulmányából kitűnik, hogy nemzetközi összehasonlításban az elmúlt néhány évben a bevándorlók száma Németországban nőtt a leggyorsabban. Míg 2011-ben kereken 300.00-en érkeztek, tavaly már több, mint egy millióan, köztük csaknem 30.000 spanyol, 42.000 olasz, 34.000 görög, 11.000 portugál. Magas maradt a közép-kelet-európai munkavállalók száma is, ám a legnagyobb számban immár a dél-európai válság-országokból érkeznek, elsősorban fiatalok. Egyes véleményekkel ellentétben, hogy a bevándorlók szociális ellátása többlet-terheket jelent, a statisztikák szerint azok végső soron jelentős anyagi hasznot hoznak – azért is, mert egyre több köztük a magasan képzett. Éppen ezért tesz az állam erőfeszítéseket, hogy mind több diplomás érkezzék, akik milliárdokban mérhető többletet hoznak a nemzeti jövedelemnek.
Elsősorban azon fáradoznak, hogy a dél-európaiak maradjanak: azok közül ugyanis sokan már egy év után hazatérnek, mint például minden harmadik spanyol és minden második görög. A felmérések szerint Németország híre, mint munkahely, sokkal jobb külföldön, mint ahogy azt maguk a németek gondolnák. A BBC felmérésében a munkalehetőség és az életkörülmények szempontjából Németország került az első helyre, bár számszerűleg még többen vándorolnak a világ országaiból az USA-ba, Spanyolországba, Nagybritanniába és Olaszországba.