Németország nem azt a békét akarja Ukrajnában, amit Putyin megálmodott
Olaf Scholz kancellár szerint nem indokolt a NATO-nak beszállni a háborúba.
A nehézfegyverzet küldése nem félelem kérdése, hanem politikai felelősségvállalásé – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár a Der Spiegel című német hetilapnak adott interjújában az MTI szerint. A Németországot ért bírálatokra reagálva, miszerint nem tesz meg mindent Ukrajna támogatásában, a kancellár elmondta, hogy a német hadsereg az Ukrajnába küldött harci eszközök könnyű és gyors szállítására és használatára helyezte a hangsúlyt.
„A katonai felszereléseket hosszas kiképzés, további logisztika és a saját országaink katonáinak igénybevétele nélkül kell minél könnyebben és minél gyorsabban elszállítani. Ehhez pedig a leggyorsabb megoldás a korábbi szovjet hadseregtől hátramaradt fegyverek használata, amelyeket az ukránok jól ismernek”
– magyarázta Scholz, utalva arra, hogy ilyen fegyverzettel elsősorban a kelet-európai NATO-tagországok rendelkeznek.
Hangoztatta, hogy NATO-tagállamként nem csak a szövetségen kívüli Ukrajna segítségére sietnek, de a többi, Oroszországgal határos NATO-tagországot is szövetségesként támogatják, közülük több államban jelen is vannak a német csapatok. Hangsúlyozta, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a balti államokra is, ahol Annalena Baerbock külügyminiszter éppen pénteken jelentette be, hogy ha a NATO a katonai jelenlét megnövelése mellett dönt a Baltikumban, Németország jelentős mértékben hozzá fog járulni ahhoz – erről itt írtunk korábban.
„Nem gondolom, hogy indokolt lenne akár Németországnak, akár a NATO-nak beszállnia a háborúba”
– jelentette ki Scholz, aki azonban Ukrajna melletti kiállásra buzdít minden országot. Hozzátette: Németország világháborús múltját is figyelembe véve nagy jelentősége volt annak, amikor bejelentette, hogy Berlin fegyverekkel látja el Ukrajnát.
Olaf Scholz elutasította azokat a bírálatokat, amelyek szerint pártjának álláspontja túlságosan kedvező Oroszországgal kapcsolatban. Leszögezte, hogy az SPD teljes egészében a transzatlanti szövetség és a nyugati együttműködés híve. A nehézfegyverzetet illetően Scholz úgy vélte, hideg fejjel kell gondolkozni, hiszen Németország felelősséget visel Európa békéjéért és biztonságáért. Ezért kritikusaival ellentétben szerinte nem félelem az, hogy nem küld ilyet Ukrajnába, hanem politikai felelősségvállalás.
Arra a kérdésre, hogy mi a legfontosabb célja az Ukrajnában zajló háborúban, a kancellár azt mondta, hogy elsősorban tűzszünetre volna szükség, az orosz csapatok kivonására, valamint egy békemegállapodásra annak érdekében, hogy Ukrajna a későbbiekben is képes legyen megvédeni magát. „Ukrajnát felfegyverezzük, hogy garantáljuk a biztonságát. Nem engedjük, hogy az a fajta diktált béke álljon fenn Ukrajnában, amelyet Putyin álmodott meg” – szögezte le.
(Kiemelt kép: JOHN THYS / POOL / AFP)