Németh Miklós kitüntetése

Huszonöt éve, 1989. augusztus 14-én fogadták be az első menekülni készülő kelet-németeket a zugligeti Szent Család-plébánia templomába. Angela Merkel német kancellár videoüzenetben köszöntötte a csütörtökön, az évfordulón rendezett ünnepséget. Kozma Imre, a kelet-németeket gondozó Máltai Szeretetszolgálat vezetője melegen méltatta Németh Miklós akkori miniszterelnök szerepét.

2014. augusztus 14., 12:40

1989 nyarán tízezrével voltak Budapesten és a Balatonnál NDK-
polgárok, akik nem akartak hazatérni, hanem abban reménykedtek, hogy kijuthatnak az NSZK-ba. Miután a budapesti nyugat-német nagykövetség már nem tudott befogadni több menekültet, azoknak a zugligeti katolikus templom és a Máltai Szeretetszolgálat sietett segítségére. Amint Kozma Imre elmondotta, már első este százával vertek sátrat a menedéket keresők a templom kertjében, majd hamarosan a szomszédos tér is sátortáborrá változott. A máltaiak mellett a környék lakói is kéretlenül, önzetlenül segítettek, amit tudtak: élelmiszerrel, tisztálkodási, mosási lehetőséggel. A Magyarországról származó, Németországban élő Csilla von Böselager azután megszervezte, hogy a máltaiak német szervezetei is a menekültek segítségére siessenek.

Kozma Imre külön üdvözölte a megjelentek között Németh Miklós egykori miniszterelnököt, emlékeztetve: a kritikus időkben rendszeresen meglátogatta a tábort, ezzel biztatást, bátorítást nyújtva a menekülteknek és segítőiknek. „Az 1989-es magyar kormánynak olyan vezetői voltak, akik mertek szokatlan, bátor döntést hozni”, mondotta, hozzátéve: „Előítéletek, érdekek nem választhatnak el embereket egymástól.” Méltatta Németh Miklós történelmi szerepét Balatoni Mónika, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára is.

Mint ismeretes, augusztus 19-én a Sopron-közeli „páneurópai piknik” adott először lehetőséget több száz NDK-polgárnak, hogy átjussanak a vasfüggönytől már megszabadított nyugati határon. Az ünnepségen film idézte a szeptember 10-i történelmi napot is, amelyen Horn Gyula külügyminiszter az MTV A Hét című műsorában bejelentette: éjféltől megnyitják a határt a kelet-németek előtt.

Ezt a történelmi tettet, a magyarok akkori, önzetlen segítőkészségét méltatta a jubileumra küldött videoüzenetében Angela Merkel német kancellár, hangoztatva, hogy ez a támogatás nem merülhet feledésbe.

Kozma Imre átnyújtotta az évforduló alkalmából alapított Csilla von Böselager-díjat Németh Miklósnak, a díj első kitüntetettjének. A jubileum alkalmából kétnapos eseménysorozat, kiállítások idézik fel a negyedszázaddal korábban történteket a helyszínen.