Nem várt eredmények születtek a szerbek uniós csatlakozásának támogatottságáról
Szerbia 2009-ben nyújtotta be uniós tagság iránti kérelmét.
Egy új felmérés szerint két évtized óta először fordult elő, hogy a szerbek között nagyobb azoknak a száma, akik ellenzik az Európai Unióhoz való csatlakozást, mint azoké, akik szeretnének taggá válni – írja az Euronews. Az Ipsos által végzett felmérésből, amelyet először a Blic napilap közölt, kiderült, hogy a résztvevők 44%-a ellenzi a tagságot, míg 35%-uk támogatja.
Szerbia 2009-ben nyújtotta be uniós tagság iránti kérelmét. A csatlakozási tárgyalások 2014-ben kezdődtek, de a Szerbia és Koszovó közötti tartós feszültségek hátráltatták a folyamatot. Bár Belgrád az egységhez való csatlakozásra törekszik, de Moszkvát is figyelembe veszi. Szerbia megszavazta az Ukrajna elleni orosz agressziót elítélő három ENSZ-határozatot, de nem csatlakozott a Moszkva elleni nemzetközi szankciókhoz.
A szerb belügyminiszter, Aleksandar Vulin azt mondta, hogy Szerbiának át kell gondolnia az Európai Unióhoz való csatlakozásra vonatkozó, kinyilvánított célját, mert állítólag nyugati nyomás nehezedik rá, hogy csatlakozzon az ukrajnai háború miatt Oroszországgal szemben bevezetett nemzetközi szankciókhoz.
(Kiemelt képünk: Aleksandar Vučić szerb elnök beszél az Európai Unió külügyminiszterével tartott közös sajtótájékoztatón az EKSZ épületében Brüsszelben 2021. április 26-án. Fotó: Virginia Mayo / POOL / AFP)