Naponta többszáz alkalommal kísérlik meg illegálisan átlépni a lengyel határt a fehérorosz menekültek
Lengyelország segélyszállítmányt küldött a határon lévő táborokba.
Humanitárius segélyszállítmányt küldött kedden a lengyel kormány a Fehéroroszországgal közös határon táborozó migránsoknak. Eközben bevándorlók továbbra is naponta többszáz alkalommal kísérlik meg illegálisan átlépni a két ország közötti közös határt.
Marcin Przydacz lengyel külügyminiszter-helyettes közlése szerint egy sátrakat, összecsukható ágyakat, takarókat, ágyneműket, élelmiszereket, gyógyszereket és egy koronavírus elleni védőfelszereléseket tartalmazó segélyszállítmány érkezett a Fehéroroszországgal közös határ menti térségben található Bobrownikibe.
A lengyel teherautók megpróbálják eljuttatni a segélyszállítmányt a térségben táborozó migránsoknak, mindazonáltal – ahogy azt Przydacz elmondta – a fehérorosz fél utasításaira és döntéseire várnak, tekintve, hogy augusztus 23-án már történt egy hasonló kísérlet, ám akkor a segélyt szállító konvojt feltartóztatták a határon.
„Tisztában vagyunk azzal, hogy a bevándorlók nehéz helyzetben lehetnek” – mondta a külügyminiszter-helyettes, hozzátéve, hogy Lengyelország a helyzetre való tekintettel döntött úgy, hogy segélyt küld Fehéroroszországba.
A lengyel kormány nem sokkal korábban hosszabbította meg hatvan nappal a Fehéroroszországgal határos térségben egy hónapja érvényben lévő rendkívüli állapotot. Az elmúlt három évtized precedens nélkülinek számító intézkedését azért hozták, hogy a hatóságokat szélesebb jogkörökkel ruházzák fel az emberek mozgásának ellenőrzésére.
A lengyel határőrség keddi beszámolója szerint az elmúlt 24 órában csaknem hatszáz alkalommal próbálták meg illegálisan átlépni a lengyel-fehérorosz határt, augusztus óta pedig több mint tízezer alkalommal. A határon feltartóztatott személyek között volt egy iraki állampolgárságú, nyolc hónapos várandós nő, akit kórházba szállítottak, ezt követően nem sokkal pedig életet adott gyerekének.
A lengyel–fehérorosz határszakasz védelmére két és fél méter magas, 180 kilométer hosszúra tervezett kerítést építenek, amelyből mintegy száz kilométeres szakasz már elkészült.
A tervek szerint szerdán Lengyelországba látogat az Európai Unió (EU) egyik küldöttsége, hogy a több mint egy éve tartó és az elmúlt hónapokban súlyosbodó migrációs válságról folytasson eszmecserét.
A Fehéroroszországgal határos uniós tagállamok, különösen Litvánia, illetve Lengyelország és Lettország határaihoz hetek óta érkeznek illegális bevándorlók, legtöbbjük Irakból. Az uniós tagországok azzal vádolják Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnököt, hogy az ő rezsimjének az utasítására szállítanak migránsokat az uniós országok határaihoz, megtorlásul a fehérorosz rendszer elleni nyugati büntetőintézkedések miatt.
Lukasenka májusban jelezte, hogy Fehéroroszország a nyugati politikai nyomás miatt elgondolkodik azon, érdemes-e folytatnia azt a gyakorlatot, hogy feltartóztatja a szomszédos országok felé tartó migránsokat. Lukasenka azt is közölte, hogy Fehéroroszország nem lesz „gyűjtőhelye” az afrikai és közel-keleti bevándorlóknak.
(Lett katona járőrözik az illegális migráció visszaszorítására a lett-fehérorosz határon emelt szögesdrótkerítés mellett Kraslavában 2021. szeptember 28-án. Lettország, Litvánia és Lengyelország azzal vádolja Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnököt, hogy az ő rezsimje szállít szándékosan migránsokat a határokhoz, megtorlásul a fehérorosz rendszer elleni nyugati büntetőintézkedések miatt. Valda Kalnina / MTI, EPA)