Nagyon inog a széke a cseh kormányfőnek
Andrej Babist azzal támadják, hogy rosszul kezelte a vírusválságot, visszaélt az EU-támogatással, és állítólag ügynök volt.
Bár a cseh kormányfő csütörtökön túlélte a bizalmatlansági indítvány miatti bizalmi szavazást, októberben parlamenti választást tartanak Csehországban. A csütörtöki a harmadik ellenzéki kísérlet volt, amely során bizalmatlansági indítványt nyújtottak be ellene.
Az ellenzék ugyanis hiába akarta eltávolítani a székéből a 2017 óta kormányzó Babist, ez nem sikerült, miután a Vojtech Filip vezette kommunisták (KSCM) a szavazás előtt kivonultak az ülésteremből. E lépésükkel már jelezték: eredménytelen lesz a bizalmatlansági indítványról szóló szavazás, hiszen 19 képviselőjük nélkül nem kerülhetett többségbe a kezdeményezés.
A legutóbbi bizalmatlansági indítvány hamvába holt kezdeményezés volt, mivel októberben itt a parlamenti választás Csehországban. Ezért Milos Zeman államelnök bejelentette, mindenképp Babis marad októberig a kormányfő.
Vagyis a jelenlegi kormányfő a számára kedvezőtlen kimenetel esetén is ügyvezetőként folytathatta volna az ország irányítását. Az ellenzékiek indítványukat azzal indokolták, hogy Babis kudarcot vallott a koronavírus-járvány csehországi kezelésében. Az országban több mint 30 ezren vesztették életüket a pandémiával összefüggésben. Petr Fiala, a második legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező, ellenzéki ODS, Polgári Demokrata Párt vezetője szerint milliárdokat dobtak ki az ablakon, miközben a vírus tombolt Csehországban.
Babist azért is támadja az ellenzék, mert összeférhetetlennek tartják a milliárdos vállalkozó üzleti érdekeltségeit a miniszterelnöki poszttal. Babis ugyan formailag egy vagyonkezelő szervezetre bízta a vagyonát, de az oppozíció szerint valójában sosem engedte ki dollármilliárdos üzleti érdekeltségek irányítását a kezéből.
A magyar agrárszektor meghatározó szereplői voltak a Babis vagyonkezelőjéhez tartozó hazai cégek – a 93 milliárd forintos forgalmú bábolnai IKR Agrár is ezek közé tartozik. Egy másik, szintén Babis vagyonkezelőjéhez tartozó magyarországi cég, a napraforgómagot feldolgozó NT Kft. pedig épp idén áprilisban kapott 1,7 milliárd forintos magyar kormányzati támogatást.
Babist ráadásul az utóbbi időben a politikai vádakon kívül egy komolyabb büntetőjogi eljárás is érinti. A rendőrség vádemelést javasol ellene és egykori tanácsadója, Jana Mayerová ellen az úgynevezett Gólyafészek-ügyben. Itt egy szabadidőközpont építésének 50 millió koronás majdnem 700 millió forintos támogatásáról van szó.
A rendőrség európai uniós pénzek jogosulatlan megszerzésével gyanúsítja a cseh kormányfőt és több rokonát. Emiatt 2019-ben már óriási tüntetés volt Babis ellen, ez volt a modern Csehország történetének legnagyobb demonstrációja.
További koporsószög volt Babis politikai sírjában, hogy áprilisban több olyam okirat is előkerült, amely szerint a kommunista titkosszolgálat ügynöke lehetett a nyolcvanas években. Most előkerült az állítólagos beszervezési kartonja, ami a szlovák szakértők szerint hiteles.
(Kiemelt képünk: Michal Cizek / AFP)