„Nagy-Britannia eddig túl sok toleranciát tanúsított a szélsőségességgel szemben”

Theresa May miniszterelnököt lemondásra szólították fel. Az Iszlám Állam vállalta a felelősséget a merényletért.

2017. június 5., 23:37

Az Iszlám Állam vállalta a felelősséget azért a merényletért, amelyet három terrorista hajtott végre hétfő est Londonban 7 embert ölve és 48-at sebesítve meg. „Az egyik egységünk hajtotta végre londoni merényletet” – jelent meg a szélsőséges iszlamista terrorszervezet hírügynökségének, az Akramnak a honlapján.

Fotó: MTI/AP/Frank Augstein

A három terrorista egy fél órával korábban bérelt Renault furgonnal érkezett a London Bridge-hez helyi idő szerint szombat este 9 óra 58 perckor (magyar idő szerint 10 óra 58-kor). A hídon a furgonnal felrohantak a járdára, elgázoltak 5-6 járókelőt, majd megállították a járművüket, kiszálltak belőle, berohantak a híd déli lábánál fekvő Borough Market nevű piacra, és a náluk lévő késekkel válogatás nélkül rátámadtak mindenkire, aki csak a szemük elé került. Betörtek néhány környékbeli kocsmába is, ahol a vendégek üvegeket, poharakat és asztalokat vágtak hozzájuk, hogy távol tartsák őket maguktól. Több tucatnyi embert sebesítettek meg, de nyolc perccel azután, hogy befutott az első segélyhívás a kivezényelt biztonságiak végeztek velük.

A támadásnak eddig hét halottja és 48 sebesültje van. A halálos áldozatok száma még nőhet, mert a sebesültek közül 18-at életveszélyes sérülésekkel ápolnak a kórházban.

A nyolc kivezényelt rendőr összesen ötvenszer nyitott tüzet a három terroristára. Az egyik eltévedő golyó pedig a fején talált el egy polgári személyt. Kórházi közlések szerint a sérülése nem életveszélyes.  A rendőri golyózáport hivatalosan azzal indokolták, hogy úgy tűnt, a terroristák robbanómellényt viselnek.Később kiderült, hogy ezek ártalmatlan robbanómellény-másolatok, amelyeket a három terrorista csak megfélemlítésül viselt. Ami viszont nagyon is valódi volt – jelentette hétfő est a Sky News –, az a mintegy egytucatnyi Molotov-koktél, amely ott lapult a furgonjuk csomagterében

Hidegvérrel


Egy túlélő, Giovanni Sagristani a BBC-nek elmesélte, hogy az egyik terrorista az El Pastor étterembe hatolt be, ahol azonnal mellkason szúrt egy nőt. Ő valószínűleg csak a vendégek lélekjelenlétének köszönheti az életét, a merénylőt ugyanis néhányuknak sikerült elválasztani az áldozatától és kituszkolni az étteremből. „A kezdeti pánik után mindenki megnyugodott és próbált segíteni, hogy a nő túlélje. Két szakképzett ápoló is volt köztünk. A nő fél liter vért veszíthetett, mire jéggel és ruhával csillapították a vérzést” – idézte fel Sagristani, hogy mi történt. A mentők végül csak két óra múltán érkeztek meg az áldozathoz. Egy másik túlélő szerint a terroristák hidegvérrel öltek. „Ezt Allahért” – kiáltották néha. Akár 10-15-ször is áldozataik testébe mártották a 20-25 centiméteres pengéjű késeiket.

A merényletet követő hajtóvadászat alatt eddig hat kelet-londoni lakásban tartottak házkutatást. Kettőt, amelyet még vasárnap fésültek át, 12 embert – hat nőt, akik közül a legfiatalabb 19, a legidősebb 60, illetve hat férfit, akik közül a legfiatalabb 27 , a legidősebb 55 éves – vettek őrizetbe. Az 55 éves férfit már vasárnap elengedték, hétfőn pedig távozhatott a 11 másik őrizetbe vett személy is. Egyikük ellen sem emeltek vádat. A négy vasárnapi razziát hétfő hajnalban még kettő követte. Szintén két kelet-londoni lakásba vezettek a szálak.

Halál a vőlegény karjaiban


Hétfő este a brit hatóságok kettőt megneveztek a merénylet három terroristája közül. Egyikük, a 27 éves pakisztáni származású Kharum Butt a hatóságok előtt ismert szélsőséges iszlamista volt, társa pedig ír állampolgárságú 30 éves  marokkói vagy líbiai származású Rachid Redouane, aki Dublinban élt a skót feleségével.

A halálos áldozatok közül is kettőnek a neve ismert eddig. Egyikük egy kanadai állampolgár, a Brit Columbia-i Castlegarban élő nő, Christine Archibald volt, aki a vőlegényét, Tyler Fergusont látogatta meg a brit fővárosban és az ő karjaiban halt meg. Halálhíréről a család adott ki először közleményt. A másik áldozat egy JamesMcMullan nevű londoni férfi, akit a bankkártyája alapján azonosítottak.

A francia halottról Jean-Yves Le Drian külügyminiszter számolt be. Az ő közlése szerint a 48 sérültje közül heten franciák, négyen élet és halál között lebegnek, egy francia állampolgárt pedig egyelőre eltűntként tartanak nyilván.

Fotó: MTI/EPA/Andy Rain

Nagy-Britanniában három hónap alatt ez volt a harmadik nagy merénylet.  Március 22-én egy magányos merénylő, Khalid Masood járművével nagy sebességgel a gyalogosok közé hajtott a londoni Westminster híd járdáján, majd kocsijából kiszállva, a parlament épületénél késsel megölt egy rendőrt. Annak a támadásnak a rendőrrel együtt öt halálos áldozata volt. Nem egészen két hete Ariana Grande amerikai popénekesnő manchesteri koncertjének helyszínén egy öngyilkos merénylő, a 22 éves líbiai származású, de manchesteri születésű Salman Abedi hajtott végre öngyilkos merényletet hajtott végre, 22 embert ölve meg. A halálos áldozatok között hét gyermek van, a legfiatalabb egy nyolcéves kislány. „Elég volt” – jelentette ki a három merénylet kapcsán vasárnap Theresa May miniszterelnök, aki elmondása szerint nemzetközi megállapodásban szeretné korlátozni mindenféle szélsőséges propaganda megjelenését az interneten. A Konzervatív Párt vezetője vasárnap magánlátogatásra bement azokba a kórházakba, amelyekben a sebesülteket ápolják, és hozzá hasonlóan elítélte a merényletet a nagy-britanniai muszlimok szervezete, az MCB is, amely kampányt indít, hogy minden mecset jelentse, ha észleli, hogy valamelyik tagja radikalizálódik.

Négy év, tizennyolc meghiúsított merénylet


Csütörtökön a Nagy-Britanniában parlamenti választásokat rendeznek. A pártok a kampányt a merénylet miatt vasárnapra felfüggesztették, de ma már folytatják.

A miniszterelnököt hétfőn lemondásra szólította fel Jeremy Corbyn, az ellenzéki Munkáspért vezetője, amiért May még a belügyi tárca vezetőjeként csökkentette a rendőri erők költségvetését. Emiatt most 20 ezerrel kevesebb rendőr van brit utcákon, mint hat évvel ezelőtt. Hétfő déli sajtótájékoztatóján May azzal hárított, hogy 2015-ben a Munkáspárt is kiállt a költségvetés csökkentése mellett. Később egy londoni kampányrendezvényen kijelentette: Nagy-Britannia eddig „túl sok toleranciát tanúsított” a szélsőségességgel szemben, ezért most ezt a problémát teljesen új terrorellenes stratégiával kezelni kell.

Cressida Dick londoni rendőr-főkapitány a Sky Newsnak adott interjújában elmondta, hogy 2013 óta a brit fővárosban 18 merényletet hiúsítottak meg – ebből ötöt a március 22-i óta.

Az ügyben megszólalt Donald Trump amerikai elnök is, akinek az első tweetjében sikerült kiforgatnia Sadiq Khan londoni polgármester egyik korábbi megjegyzését. A városvezető a szombat esti merénylet kapcsán hívta fel a figyelmet, hogy a londoni utcákon fokozott rendőri jelenlétre kell számítani, de ettől senki ne ijedjen meg, amit Trump sietett úgy érteni, hogy 7 ember meghalt, 48 pedig megsérült, a londoni polgármester szerint viszont nincs ok az aggodalomra. Trumpot világszerte elítélték, amiért saját politikai hangulatkeltésre használja a terrort. Khan a maga részéről azt mondta, nem ér rá, hogy az amerikai elnökkel foglalkozzon. Trump később jelentkezett egy másik tweettel is. Mélyenszántó megfigyelése szerint a londoni merénylet csak azért nem robbantott ki újra vitát a fegyvertartásról, mert a három terrorista egy furgonnal és késsel támadott. Néhány órával a két üzenet után az amerikai elnök elment golfozni.