Mrs. Beeton

Napjainkban elárasztanak minket a kívánatosnál kívánatosabb borítójú szakácskönyvek és a tévéadók népszerű főzőműsorokkal buzdítanak a konyhai művészet elsajátítására. Mindenki ismeri a kézzel facsaró, gyúró, kavaró Jamie Oliver, a zűrős életű Nigella vagy a szabados szájú Gordon Ramsay nevét. De vajon hányan hallottak Mrs. Beetonról? Pedig nincs angol konyha, nincs angol háztartás, ahol ne lenne fellelhető az ő alapműve. Ismerjük meg Mrs. Beeton rövid életét és nélkülözhetetlen hagyatékát!

2014. május 8., 12:22

Szerző:

Isabella Mayson 1836-ban született Londonban. Édesapját fiatalon elvesztette, édesanyja később hozzáment egy négygyermekes özvegyemberhez.

Sorra születtek a további gyerekek, míg összesen 21-en lettek testvérek, ami még a viktoriánus Angliában is igen nagy családnak számított.

Isabellát Heidelbergbe, Németországba küldték tanulni, ahonnan két évvel később komoly zongoraművészi tudással tért vissza Angliába. Ám ennyi testvér mellett nem sok időt tölthetett a zenéléssel, sokat segített a háztartásban és gyakran kellett vigyáznia a kisebb testvéreire.

20 éves korában hozzáment Samuel Beetonhoz, egy jómódú lapkiadóhoz, aki különféle népszerű kiadványokat és női magazinokat adott ki. Isabella elkezdett főzésről és háztartásról szóló cikkeket írni, amelyek férje valamelyik lapjában jelentek meg.


1861-ben látott napvilágot a híres A háztartástan könyve című munkája, ami azonnal óriási sikert aratott. Kiadásának évében 60 ezer(!) példányban kelt el, 1868-ig pedig közel 2 millió példány fogyott belőle.

Az 1112 oldalas könyvben a receptek mellett, – melyek nagy részét gyűjtötte –, háztartási és gyermekgondozási tanácsokat ad, foglalkozik az etikettel, szórakoztatással, és megtanít az alkalmazottak felfogadásának tudományára. A könyv szinte minden oldalán színes rézkarc illusztrálta a mintegy 900 receptet, és ő alakította ki az ételreceptek leírásának ma is használatos formátumát.

Négy gyermeket szült, akik közül kettő csecsemőkorában meghalt. Isabella maga pedig negyedik gyermeke születése után, mindössze 28 évesen – egyes források szerint szifiliszben, más források szerint fertőzésben – 1865-ben ment el, maga után hagyva A háztartástan könyve című fő művét, amely ma sem hiányozhat egyetlen angol otthonból sem.

A Beeton család londoni lakóházát egy német bomba 1940-ben porig rombolta, de helyét ma emléktábla jelzi, s rá emlékeztet a közeli Beeton Close út.

Neve egybefonódott a brit gasztronómiával, és híres könyvét frissítve, kissé modernizálva, újból és újból kiadják. Végül álljon itt egy tipikus angol étel elkészítésének módja, a Sheperd’s pie, azaz a pásztorpite.

Hozzávalók:
50 dkg darált marhahús
5 dkg vaj
olívaolaj
3 közepes sárgarépa
1 nagy vöröshagyma
2 teáskanál szárított kakukkfű
frissen őrölt feketebors

2 dl tejszín
40 dkg apróbb csiperke
80 dkg krumpli
5 dkg vaj

Elkészítés:
Az apróra vágott hagymát az olajon üvegesre dinszteljük, hozzáadjuk a vékony karikára szelt sárgarépát, kis vizet öntünk alá, és fedő alatt félpuhára pároljuk. Ezután beletesszük a marhahúst, kifehérítjük, borssal, kakukkfűvel, babérlevéllel fűszerezzük, s annyi vizet adunk hozzá, hogy éppen ellepje. Takaréklángon nagyjából 1 órát főzzük.
Eközben sós vízben puhára főzzük a meghámozott, nagyobb darabokra vágott krumplit, majd vajjal és kevés tejjel sűrű krumplipürét készítünk belőle.
Az elkészült raguhoz hozzáadjuk a tejszínt és az apróra vágott csiperkét, még egy kicsit rotyogtatjuk, sózzuk, majd az egészet egy tűzálló tálba kanalazzuk. Erre ráhalmozzuk a krumplipürét, és ha ügyesek vagyunk, a tetejét mintával díszítjük. 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és addig sütjük, amíg színt kap a püré. Tálaláskor párolt zöldséggel kínáljuk.

Fogyasszuk egészséggel!

Még több érdekesség a

Facebookoldalunkon!