Mozart a metróban
Ha minden úgy történik, ahogyan a Södermalm kerület rendőrfőnöke tervezi, rövidesen Bach, Beethoven, Chopin és Mozart is szolgálatba áll a stockholmi metróban.
Robert Kindroth főrendőrt régóta foglalkoztatja, miként lehetne megváltoztatni azoknak az utasoknak a viselkedését, akik hétvégi északákon, a belvárosi szórakozóhelyekről hazatérőben, nem képesek megfékezni elszabadult kedvüket, s rendre kárt tesznek a metróállomások, a vonatok berendezésében, netán másokat bántalmaznak. A kapitánynak elege lett. Most belecsap a húrokba és takarodót fúj a balhézóknak.
A stockholmi közlekedési vállalat (SL) hétről hétre százezreket fizet ki az összefirkált, feltépett vagy összetört felületek megtisztásáért, megjavításáért – amely aztán a megnövelt viteldíjakban fáj a stockholmiaknak... nem beszélve arról, hogy a randalírozás kellemetlen, taszító vagy egyenest félelmet keltő a számukra.
A rendőrkapitány maga mellé állította az SL szakembereit, s valószínű, hogy már az ősszel klasszikus zene árad majd a hangszórókból a késő esti órákban. Egyelőre az Östermalm és a Södermalm egy-egy 'terhelt' állomásának csarnokában, a Stureplan és a Medborgarplats kedvelt szórakozónegyedeinek közelében. A stockholmi rendőrség tapasztalatai és statisztikái szerint, a város e pontjain a legnagyobb annak esélye, hogy az arra utazókat inzultus éri vagy hogy a buli-balhézók megrongált utcabútorokat hagynak maguk mögött szombat reggelre.
Nem okozott jelentős javulást az sem, hogy 2005. óta a hétvégi éjszakákon néhány mobil rendőr-poszt és több tucat hipermodern figyelő kamera segítségével pásztázták az ominózus két stockholmi teret, illetve metróállomást.
A stockholmi rendőrség és a stockholmi közlekedési vállalat következő intézkedéseként Bachot, Beethovent, Chopint és Mozartot veti majd be!
Nehéz lesz majd szonátára vagy keringőre verekedni. – bizakodik Kindroth. – Hisz a Bach-hatásban? Hogy jótékonyan hat az elmére, a viselkedésre? – Nem egészen. Ilyen okos azért nem vagyok. – így a kapitány. – Viszont olvastam e módszer londoni sikeréről. Miért ne válna be Stockholmban is?
Az ötlet Kanadából származik. Londonban ma már 40 metróállomáson adnak klasszikus zenét az antiszociális viselkedés megelőzése érdekében. Miután 2003-ban Pavarottit kezdtek játszani az egyik legproblemásabb megálló csarnokaiban, 25-37 százalékkal csökkent a rablások, bántalmazások és rongálások száma.
foto:
stockholm.seés Szabó Ferencforrás: stockholm.seés metro
Kapcsolódó korábbi cikkeim:
Árcédula a villamoson
Behavazva
Még több érdekes olvasnivaló a
SVÉDASZTALkínálatában