Mit tudott Zsolnay Vilmos?
Zsolnay Vilmos élete annyira szövevényes, izgalmas és példamutató, hogy azt egy kiállítás semmiképpen nem tudja bemutatni. Pécsett, a Zsolnay negyedben az egyik tárlat a család történetével is foglalkozik, és bár természetesen ez is igen hiányos, a célját mindenképpen eléri: az ember, ha kilép onnan, alig várja, hogy mihamarabb könyvtár és internet közelébe kerüljön, hogy minél többet megtudjon Zsolnayról, a gyárosról, a családról, meg hát persze a porcelánról.
Az egyik legérdekesebb könyvet a témában Zsolnay egyik lánya, Teréz kezdte el írni, majd az ő lánya, Margit fejezte be. A könyv írott és íratlan emlékeken, leveleken, elbeszéléseken alapszik, a gyár keletkezésétől az államosításig. A családnak 1948-ben néhány óra alatt kellett elhagynia a gyár területét, mindössze néhány bőröndöt vihettek magukkal. A rendszerváltásig hivatalosan nem is léphették át a gyár kapuját, nevüket titkolniuk kellett. A gyárat soha nem kapták vissza. Bár ennek nem vagyok szakértője, de az az érzésem, hogy a Zsolnay családdal való viszonyát a mai napig nem tisztázta sem a város, sem az ország...
Zsolnay Vilmos tehetséges kereskedő volt Pécs városában, eleinte saját boltja, majd üzletháza volt a belvárosban, amelyet nagy kedvvel vezetett. Tette ezt annak ellenére, hogy ifjúkorában festő szeretett volna lenni, ám a művészi életformát a szülei túl kockázatosnak találták.
Vilmost teljesen lekötötte a boltja és családja, ideje se volt nagyon másra, mégis – részben azért, mert nem bírta elviselni szülei szomorúságát –, bátyja segítségére sietett, amikor Ignác kezei alatt majdnem tönkrement az agyagmanufaktúra. Átvette tehát a kis üzemet, és megegyezett Ignáccal, hogy ha rendbe jönnek a dolgai, visszatér Pécsre, és visszaveszi a manufaktúrát. Vilmos így kezdte el 37 évesen kitanulni a fazekasságot. Nappal dolgozott a boltban, estéit a családjával töltötte, majd bement a város szélén lévő gyárba, hogy az ottani mesterektől megtanulja a fazekasság alapjait. A legjobb tudása szerint intézte a manufaktúra ügyeit is, teljes erőbedobással kezdte el fejleszteni a műhelyt és a területet is. Két év után már annyi terv volt a fejében, hogy kérvényezte a gyárrá alakulásukat.
Az írás folytatásáért kattintson ide: Magyarország jó hely:
Mit tudott Zsolnay Vilmos?