Mint a sáskajárás: özönlenek a tálibok Kabul felé
Afganisztánban élelmiszert halmoznak fel az emberek, aki teheti, menekül az országból.
Az afganisztáni tálib lázadók szombatra elfoglalták a fővárostól közvetlenül délre fekvő Logar tartományt, és több irányból támadást indítottak az ország északi részén található jelentősebb város, Mazari-Saríf ellen, amelyet hadurak tartanak az ellenőrzésük alatt – közölték tisztségviselők. A tálibok alig ütköztek ellenállásba – mondta a Reutersnek egy állami tisztviselő.
A lázadók immár az ország északi, nyugati és déli részének nagy területeit, összességében az ország területének kétharmadát elfoglalták rohamtempójú offenzívájukban, amely májusban, az amerikai erők kivonásával párhuzamosan kezdődött el. Az amerikai erők teljes kivonásáig kevesebb mint három hét van hátra. Már egy ideje fennáll a veszélye annak, hogy a radikális tálibok az egész országban átveszik a hatalmat vagy polgárháború tör ki – hívta fel a figyelmet az AP hírügynökség.
A Reutersnek az afgán kormány megerősítette, hogy péntekre a tálibok elfoglalták az ország második legnépesebb városát és gazdasági központját, Kandahárt, valamint Hilmend tartomány székhelyét, Laskargáht és Logar tartomány központját, Puli-Alámot. Kandahár elfoglalása azért is óriási veszteség az afgán kormánynak, mert közel van Spin Boldakhoz, ahol két úron keresztül is el lehet jutni Pakisztánba, ezek az utakon folyik a kereskedelem nagy része a szomszédos országgal. Ezen felül tálib ellenőrzés alá került Uruzgán, Zábul és Gor tartomány székhelye is.
Puli-Alám csak 70 kilométerre van Kabultól. Biztonsági források már régóta figyelmeztetnek arra, hogy a főváros bevételére készülő tálibok Logar tartományban fognak gyülekezni. Szombatra Kabul tartomány egyik körzetét is elfoglalták, így már csak 80 kilométerre vannak a fővárostól – közölte Hoda Ahmadi, logari törvényhozási képviselő. Az amerikai védelmi minisztérium szerint a tálibok napokon belül körbevehetik Kabult; egyes követségeken a diplomaták elkezdték megsemmisíteni az érzékeny titkosszolgálati anyagokat.
A hadurak kezén lévő Mazari-Sarifot is támadták már szombaton, ennek peremén heves harcok folynak – közölte Munir Ahmad Farhád, a tartományi kormányzó szóvivője. Asraf Gáni afgán elnök szerdán járt a városban, és megbeszélést tartott két szövetséges hadúrral, Abdul Rasid Dosztummal és Ata Mohammad Núrral, akiknek több ezer harcosa van. Az AP felhívta a figyelmet arra, hogy a hadurak többször voltak szövetségesei a kormánynak, de volt, amikor saját túlélésük érdekében átálltak a tálibokhoz.
A nagyvárosok közül már csak Kabul és Dzsalalábád van a kormányerők kezén. A tálibok a Reuters hírügynökség által idézett amerikai hírszerzési értékelések szerint harminc napon belül körülzárhatják, három hónapon belül pedig el is foglalhatják Kabult. Ezzel lezárulhat az utóbbi 20 év polgárháborús helyzete.
A helyzet alakulása miatt Washington bejelentette: háromezer tengerészgyalogost küld a kabuli nemzetközi repülőtérre, hogy segítsék a diplomaták és az amerikai állampolgárok evakuálását. Ennek a kontingensnek az előőrse már meg is érkezett Kabulba, a többiek vasárnap délután érkeznek. London hatszáz katonát telepít az afgán főváros repülőterére hasonló céllal. Kuvaitba is megérkezett egy páncélos hadtest, ha gyorsan reagálni kellene valamilyen előre nem látható eseményre.
Az ENSZ főtitkára, Antonio Guterres arra figyelmeztetett: Afganisztán kicsúszik a konrtoll alól és minden résztvevőt arra hívott fel, hogy védjék meg a civileket. Arra kérte a feleket, szüntessék be az offenzívát és kezdjenek tárgyalásokba.
Az emberek a Reuters szerint élelmiszert és gyógyszereket halmoznak fel, a követségek pedig gőzerővel dolgoznak a vízumok kiadásán, naponta több tízezret adnak ki. Az ENSZ adatai szerint a kiteljesedő konfliktus miatt újabb menekültáradatra lehet számítani, idén 400 ezer civilnek kellett elhagynia az otthonát.
A tálibok szombaton nyilvánosságra hoztak egy videofelvételt, amelynek tanúsága szerint elfoglalták a fő kandahári rádióállomást, és átnevezték azt a Saría Hangjára (a saría az iszlám törvények összessége). A felvételen egy meg nem nevezett tálib elmondja, hogy a rádió minden alkalmazottja jelen van, és ezentúl híreket, politikai elemzéseket és Korán-felolvasásokat fognak közvetíteni. Az AP szerint ebből arra is lehet következtetni, hogy zenét nem, valamint nem vehető biztosra, hogy a tálibok megtartják az alkalmazottakat.
Az amerikai csapatok kivonulását Donald Trump, korábbi amerikai elnök jelentette be. Joe Biden aktuális elnök jelezte: nem vitatkozik elődjével, az amerikai kormány 1 trillió dollárt költött az utóbbi 20 évben az afganisztáni konfliktusra és több ezer katonát vesztettek. Biden felkérte az afgán hadsereget és vezetőket, hogy lépjenek fel a konfliktusban.
(Kiemelt kép: Sayed Khodaiberdi Sadat / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agenc)