Milliárdos magánadomány a British Museumnak

Rendkívül gáláns adományt kapott az egyik leghíresebb brit művészeti intézmény, a British Museum. Lord Sainsbury (a nevét viselő brit élelmiszer-áruház lánc volt elnöke, jelenleg a Lordok Háza konzervatív tagja) 25 millió fontot adományozott a múzeumnak, melyet az intézmény jelentős bővítésére fordítanak majd.

2010. szeptember 16., 09:59

A múzeum szóvivője ‘rendkívül bőkezűnek’ nevezte az adományt. Mint mondta, ez az ajándék teszi lehetővé, hogy megvalósuljon az a projekt, amely ‘a jövő generációk javát szolgálja majd’.

Részben ebből az adományból fogják finanszírozni egy új, nemzetközi restaurátor műhely és egy kiállítási központ építését. A szóvivő szerint ez a fejlesztés rendkívül fontos számukra, és tervezése már régen elkezdődött. A bővítéshez szükséges előzetes elvi engedélyeket pedig már tavaly megkapták az illetékes hatóságoktól.

A restaurátor műhelynek és a kapcsolódó tudományos kutatási központnak is helyet adó új épületszárny megvalósításához más magánszemélyek is hozzájárultak, és 22,5 millió fontos kormánytámogatást is kaptak. A hagyományos kő és üveg felhasználásával épülő új szárny jól illeszkedik majd a British Museum védett műemlék épületegyüttesének stílusához és hangulatához.

A több, mint 125 millió fontos központban ideiglenes kiállítások rendezésére is alkalmas, hatalmas kiállítóterem is lesz majd. A fő kiállítási tér több, mint ezer négyzetméter alapterületű lesz, hogy elférjenek benne az olyan kiállítások, mint 2007-ben a kínai agyagkatonákat bemutató monumentális tárlat volt. Ezeket a helyszűke miatt eddig a valaha szintén ebben az épületben működött brit nemzeti könyvtár, a British Library híres ovális olvasótermében, a Reading Room-ban tudták csak megrendezni, ám ez sok vitát váltott ki, mert a gyönyörű polcokat és régi könyveket, a patinás környezetet a kiállítások mindig eltakarták. Az új galériával enyhül majd a nyomasztó helyszűke.

A tudományos központ pedig kutatólaboratóriumoknak ad majd helyet, ahol a legkorszerűbb műszerekkel vizsgálhatják a múzeum műkincseit, és a tudomány legújabb eredményeinek felhasználásával restaurálhatják azokat.

Az adomány éppen akkor érkezett, amikor számos kulturális intézményt állami támogatásának csökkentése fenyeget, mert a kulturális életre is kiterjed a brit költségvetési szigorítás és a közkiadások csökkentése, emiatt a művészeti intézményekre az eddiginél jóval nehezebb évek várnak.

Lord Sainsbury adománya egyébként az utóbbi évtizedekben szinte párját ritkítja. Utoljára 1985-ben Sir Paul Getty ajándékozott 50 millió fontot a National Gallery-nek és 40 milliót a Brit Filmintézetnek. Ugyanabban az időben Lord Sainsbury és két bátyja közösen finanszírozta a National Gallery új szárnyának építését. A Nemzeti Galéria modern épülete, a Sainsbury Wing 50 millió fontba került és végül 1991-ben nyílt meg.

Lord Sainsbury egyébként más kulturális intézmények bőkezű patrónusa is. Nemrégiben 10 millió fontot adományozott az oxfordi Ashmolean Museum felújítására, és jelentős összeggel támogatta a londoni Covent Garden Opera Linbury stúdiószínházának létrehozását, ahol fiatal művészek és pályájukat kezdő zeneszerzők, továbbá kortárs táncegyüttesek kapnak rendszeresen bemutatkozási lehetőséget.