Még szigorúbb gazdasági szankciókkal sújtotta az EU Belaruszt
Ez már az EU negyedik szankciós csomagja a Lukasenka-rezsim ellen.
Az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács az emberi jogok súlyos megsértése és az elnyomás fokozódása, valamint a Ryanair járatának minszki kényszerített leszállása miatt kiterjesztette a Fehéroroszországgal szemben bevezetett megszorító intézkedések hatályát, és gazdasági szankciókat hagyott jóvá – közölte az Európai Tanács csütörtökön.
Az MTI tájékoztatása szerint a célzott gazdasági korlátozások a fehérorosz olaj-, műtrágya- és cigarettaipart érintenék, és kiterjednének a távközlésre, az energia-, olaj- és vegyiparra, valamint Fehéroroszország hamuzsír-exportjára is. A szankciók továbbá a pénzügyi szektort is kényelmetlenül érintik majd, az Európai Beruházási Bank ugyanis leállítja az állami szektor projektjeire vonatkozó meglévő megállapodások, valamint a meglévő műszaki segítségnyújtási szolgáltatási szerződések alapján járó kifizetéseket.
Emellett a tagállamoknak arra kötelezik, hogy korlátozzák a fejlesztési bankok piaci részvételét Fehéroroszországban.
A megszorító intézkedések immár a negyedik szankciós csomagot jelentik Fehéroroszországgal szemben.
A korlátozó intézkedések jelenleg 166 embert és 15 szervezetet érintenek. A szankciós listán szereplők között van Aljakszandr Lukasenka elnök és legidősebb fia, Viktor Lukasenka, aki korábban apja nemzetbiztonsági tanácsadója volt, valamint számos üzleti szereplő, akik elkötelezettek a Lukasenka-rezsim mellett. A szankciók között a jegyzékbe vettek vagyoni eszközeinek uniós befagyasztása szerepel, tilos pénzeszközöket rendelkezésükre bocsátani, illetve nem utazhatnak az Európai Unió területére.
Minszkkel szemben az Európai Unió első ízben október elején vezetett be büntetőintézkedéseket, amikor is felvette szankciós listára a fehérorosz ellenzéki tüntetések elfojtásának vélelmezett felelőseit.
Az EU június elején jelentette be, hogy megtiltja a fehérorosz légitársaságok számára, hogy átrepüljenek az EU légterén, és hozzáférjenek az Unió területén fekvő repülőterekhez. A lépésre az után került sor, hogy Fehéroroszország leszállásra kényszerítette a minszki repülőtéren a Ryanair Görögországból Litvániába tartó és éppen a fehérorosz légtérben tartózkodó utasszállító repülőgépét, majd letartóztatta a fedélzeten utazó fehérorosz ellenzéki aktivistát, Raman Prataszevicset és barátnőjét.
(Kiemelt kép: 2015, Alekszandr Lukasenka egy katonai parádén. Fotó: MTI/EPA/Pool/Nyikolaj Petrov)