Meddig híznak még a brit nők?

Egy frissen napvilágra került, 199 országot felölelő felmérés sokkoló eredményeket közöl a brit nők elhízásáról. Az átlagos brit nő hatalmas súlyfelesleget szedett fel magára 1980 óta. Szakértők szerint a készételek, a pizza házhoz rendelése, a kevés mozgás, a sétálás helyetti autózás okozzák ezeket az aggasztó statisztikai adatokat.

2011. február 12., 10:41

Szerző:

Az orvostudomány ma már kg-ok helyett, inkább BMI-ben számol, mivel az figyelembe veszi a testmagasságot is. A BMI (Body Mass Index), magyarul testtömeg-index kiszámítási módja egyszerű: a kg-ban mért testsúlyt elosztjuk a méterben mért magasság négyzetével. Az index szerint soványnak tekinthető az, akinek a BMI értéke 18 alatti, vékonyak a 18-20 közöttiek, normál értékű a 20-25 közötti, túlsúlyos akinek legalább 25 a BMI értéke, de nem éri el a 30-at. Akinek a BMI értéke 30, vagy afeletti, elhízottnak tekinthető.

1980 óta a brit nők átlagos súlya 63,5 kg volt, ami mára 70,6 kg-ra gyarapodott. BMI-ben számolva ez az adat 30 év alatt 24,2-ről 26,9-re emelkedett, és ezzel az eredménnyel a brit nők feltornázták magukat, – ha ilyen súlyfelesleg esetében beszélhetünk tornáról – az európai mezőny harmadik helyére, csak Máltán és Törökországban élnek ennél is kövérebb nők. A brit férfiak némileg jobban állnak a 26,6-os mutatójukkal, amellyel megszerezték az ötödik helyet. Európában csak a spanyol férfiaknak van ennél magasabb testtömeg-indexük.

A túlsúlyról közismert, hogy rengeteg orvosi problémával, betegséggel hozható közvetlen összefüggésbe, sok testi problémának a rizikófaktora, mint pl. a cukorbetegségnek, szív- és érrendszeri megbetegedéseknek, magas vérnyomásnak, bizonyos rák- és mozgásszervi betegségeknek.

További rossz hír, hogy a lakosság elhízása miatt a társadalombiztosítónak súlyos milliókat kell költenie új, különlegesen nagyméretű mentőautókra és strapabíróbb felszerelésekre, amelyek elbírják a túlsúlyos pácienseket. Az extra teherbírású hordágyakra, az autók megerősített alvázára, a szélesebb járművek beszerzésére, a nagyobb takarókra, párnákra az elmúlt néhány évben közel 3 millió fontot (mintegy 930 millió forintot) költött a társadalombiztosító. – Öt évvel ezelőtt az átlagbetegünk testsúlya 80 kg volt, most kb. 120 kg. Nem bírjuk már – nyilatkozza a mentők egyik szakértője.




Mit lehet ehhez hozzáfűzni? Talán csak ennyit: