Matolcsyról írnak a lapok

A Reuters hírügynökség úgy értékeli Matolcsy György cikkét a Heti Válaszban, hogy Közép-Európa legeladósodottabb országa, amely várhatóan a jövő hónapban folytatja a hiteltárgyalásokat, csupán az eurócsatlakozás egyetlen feltételét teljesíti és a térség több más államához hasonlóan visszafogta minden ambícióját a közös valuta bevezetésére. A tudósítás úgy mutatja be a szerzőt, mint aki gazdasági programjával elég nagy kavarodást idézett elő a nyugdíj- és a bankszektorban, és kivívta a külföld tiltakozását.

2012. augusztus 31., 07:48

A miniszter most azt írta, hogy az euróövezetre elhúzódó pénzügyi és gazdasági válság vár, mivel a zóna túl sokat markolt és túl magasra tört. Ezért Magyarországnak még két évtizedig a saját útját járva kell erősítenie a gazdaságát és csak a háborús időszak lezárultával, a béke eljövetelével kell átvennie az eurót. Matolcsy – folytatódik a jelentés – a földrész legmagasabb adójával sújtotta a bankokat, újraállamosította a magán nyugdíjpénztári megtakarításokat és a minap javasolta, hogy a leendő tranzakciós adót terjesszék ki az MNB-re is. A jegybank ugyanakkor a héten kamatot vágott, hogy segítse a zsugorodó gazdaságot, jóllehet az éves infláció csaknem kétszeresen haladja meg a kitűzött célt. A magyar kormányra közben nyomást gyakorol az EU a költségvetési hiány alacsonyan tartására, ám Budapest elutasította a másutt alkalmazott fájdalmas megszorításokat, és kizárta a családi pótlékok, illetve a nyugdíjak csökkentését.

Bloomberg

Gyengül a forint, árfolyama az utóbbi egy hónap mélypontjára süllyedt, miután az adatok Ázsiától Lengyelországig azt mutatják, hogy lassul a globális növekedés. Ráadásul két napja a jegybank csökkentette az irányadó kamatlábat, bár ez nem befolyásolta az ötéves államkötvények hozamát. Kondrát Zsolt az MKB Banktól egyértelműen a kamatvágásra vezeti vissza a forint jegyzésének alakulását, de megjegyzi, hogy a fejleményben közrehathattak a japán kiskereskedelmi forgalom rossz mutatói, illetve a negatív kelet-európai piaci várakozások is. A Commerzbank ugyanakkor arra emlékeztet, hogy a magyar kormány lejjebb akarja vinni az alapvető élelmiszerek áfáját és tervezi az E.ON gázüzletágának visszavásárlását, de mindkét elképzelés veszélyeztetheti a költségvetési célokat, ezért kedvezőtlenül befolyásolja a forint megítélését. Félő ugyanis, hogy a hatalom nem tudja ellensúlyozni a kieső bevételeket, illetve új kiadásokkal terheli meg a büdzsét.

Der Standard

Az osztrák lap is beszámol arról, hogy Magyarország kamatostul már kiutalt kártérítések visszafizetését követeli az 1951-ben alapított Claims Conference-től, amely a túlélők megsegítése ügyében a legfontosabb zsidó szervezet. A magyar kormány arra hivatkozik, hogy a CC nem volt képes hitelt érdemlően alátámasztani, mire fordította a pénzt. 2007-ben az előző magyar kabinet állapodott meg a Mazsökkel abban, hogy a még élő áldozatok öt év alatt átszámítva összesen 16,7 millió eurót kapnak. 2009-ig 10 millió eurót folyósítottak, ennek kétharmadát továbbutalták a Claims Conference-nek – közölte most honlapján a magyar kormány, amelynek az a véleménye, hogy miután a külföldi partner nem tudta kielégítően dokumentálni, hogy ki és mennyit kapott, a jövőben a Mazsöknek kell kezelnie az alapot.

Washington Post

Hosszú cikkben búcsúzik Zwack Pétertől a konzervatív amerikai lap. A megemlékezés felidézi, hogyan csempészte annak idején a család külföldre az Unikum receptjét, és miként hagyott hátra ál-leírást a gyár szocialista államosítóinak. Kitér arra is, hogy a család életét a háború idején személyesen Wallenberg, Zwack apjának bridzspartnere mentette meg, amikor a nyilaskeresztesek rátörtek a família rejtekhelyére. A svéd diplomata, akit a szemközti házból riasztottak, egy géppisztollyal a kezében közölte a támadókkal: az épület a svéd kormány védelme alatt áll. A 89-es fordulat tájékán következett azután a budapesti üzem visszavétele, majd Zwack Péter hét hónapra washingtoni nagykövet, és ezzel az ottani társasági élet egyik legszínesebb foltja lett. Ám visszahívták, amiről a WP annak idején azt írta, hogy Magyarországnak kompetens képviseletre van szüksége, de sem a nagykövetnek, sem helyettesének nem volt szakmai tapasztalata. Utána a Kalasnyikov-botrány miatt Zwack lemondásra szólította fel a saját miniszterét, majd szintén az amerikai újságnak elismerte: nem a diplomáciára termett. Életéről már 1989-ben úgy nyilatkozott: Hihetetlen. Abszurd. Gyönyörű.