Maradhat-e kancellár Angela Merkel?
Schleswig-Holstein tartományban a vasárnapi helyi választás után nem tudja folytatni a polgári-konzervatív kormány: a szociáldemokraták és a Zöldek vezette koalíció valószínű. A Kalózpárt Berlin után immár a harmadik tartomány törvényhozásába jutott be, ahonnan viszont kiesett a Balpárt. A szocdemek és a Zöldek viszonylagos sikere fontos a következő választás szempontjából: jövő vasárnap a 18 milliós Észak-Rajna-Vesztfália tartományban szavaznak, ahol e két baloldali párt kisebbségi kormánya lemondásra kényszerült. A helyi eredmények jelzés-értékűek, hiszen jövőre általános választások lesznek Németországban s a nagy kérdés: maradhat-e Angela Merkel kancellár?
Az északi, a tengerektől közrefogott kis tartomány választásai ebből a szempontból váltottak ki országos, sőt, nemzetközi figyelmet. Aki világos választ várt arra, merre tartanak a német választók, annak csalódnia kellett. A liberális FDP, amely már több helyi választáson szenvedett súlyos vereséget és esett ki a parlamentből, itt „csak” 6 százalékkal kapott kevesebbet, így jó 8 százalékával megkapaszkodhatott. Ez azonban már nem elég ahhoz, hogy koalíciós partnerükkel, a CDU-val, amely némi veszteség után 30.8 százalékot kapott, újra kormányt alakíthassanak. A CDU fő vetélytársa, az SPD, szinte ugyanannyit kapott, mint a kereszténydemokraták – de öt százalékkal többet, mint a korábbi választáson.
A számok tükrében kormánytöbbséget jelentene a CDU és az SPD összefogása (amit egyik fel sem kíván) illetve hármas koalíció: az SPD, a Zöldek, valamint a dán és a fríz kisebbség pártja, az SSW szövetsége. Az utóbbi pártocska ugyan valamivel alul maradt az 5 százalékos parlamenti küszöbön, de kisebbségi erőként így is szerezhetett képviselőket. A Kalózpárt, amely 23 éves listavezetőjével ért el nagy sikert, sietett jelezni: tekintettel arra, hogy pártjuk még szervezés alatt áll, nem kívánnak kormányban részt venni.
Elég-e az egy fős többség?
A tervezett hármas koalíciónak bökkenője van: hogy mindössze egy fős többségre támaszkodna a kieli törvényhozásban – éppen akkorára, mint a most lelépésre kényszerülő polgári-konzervatív kabinet. Ugyanakkor emlékezetes, hogy hasonló erőviszonyok közepette a három párt 2005-ben nem tudott kormányt alakítani, mert egyetlen képviselő azt nem támogatta. Ezek után a CDU és az SPD nagy-koalíciót alakított – adott esetben ez lehet ezúttal is a végső megoldás.
A szövetségi kormány szempontjából fontosabb, hogy a CDU/CSU kisebbik partnere, az FDP, amelyet helyi vereségei után szinte már leírtak és a felmérések szerint országos választáson be sem jutna a Bundestagba, meg tudott kapaszkodni. A nagy kérdés, hogy ez újra sikerül-e a népszerűtlenné vált liberálisoknak május 13-án Észak-Rajna-Vesztfáliában. A legnépesebb német tartomány szavazásai meghatározónak számítanak országos választások előtt. Amikor ott az SPD 2005-ben vereséget szenvedett, Gerhard Schröder kancellár rendkívüli választásokat írt ki – amelyeket el is veszített. Angela Merkel viszont már előre sietett kijelenteni: nem tulajdonít ilyen jelentőséget tartományi választásoknak. Jóllehet mégis erre kényszerülhet: az FDP esetleges újabb veresége a pártelnök, Philipp Rösler alkancellár leváltását hozhatja, annak több, mint kellemetlen következményeivel az amúgy is belső feszültségekkel küzdő és új külpolitikai kihívásokkal szembesülő berlini kormányra.
További írásokat olvashat Németországról a
www.ger - mania.huhonlapon