Magyarország után Lengyelországot is felelősségre vonná az Európai Parlament
Az Európai Parlament szerdán javaslatot tett arra, hogy indítsák el a lisszaboni szerződés 7-es cikkelye szerinti eljárást Lengyelországgal szemben. Az erről szóló döntést 438 szavazattal, 152 ellenében, 71 tartózkodás mellett fogadták el, hivatalos kérelemben szólítva fel az Európai Tanácsot a 7. cikk 1. bekezdésben részletezett megelőző mechanizmus elindítására.

Lapunknak is eljuttatott közleményében az Európai Parlament Tájékoztatási Irodája jelezte, hogy az EP-képviselők szerint a lengyelországi helyzet az európai értékek súlyos megsértésének kockázatát hordozza magában. Javasolják a 7-es cikkely szerinti eljárást a jogállamiság megőrzése érdekében, ezért elindították az eljárás első fázisát.
Ha a lengyel hatóságok nem hajlandók végrehajtani az EU-s ajánlásokat, az eljárás eredményeként felfüggeszthetik Lengyelország szavazati jogát az Európai Tanácsban.
A képviselők aggodalmukat fejezték ki a lengyel hatalmi ágak szétválasztása, az igazságszolgáltatás függetlensége és az alapjogok helyzete miatt. Ezért felszólítják a lengyel hatóságokat az EU alapszerződésének 2. cikkében és a lengyel alkotmányban felsorolt közös európai értékek fenntartására. Javaslataik Lengyelország részére az alábbiak:
- ne léptessen életbe új jogszabályokat, ha azok teljes körűen nem szavatolják az igazságszolgáltatás függetlenségét,
- hajtsa végre maradéktalanul a bizottság és a Velencei Bizottság valamennyi ajánlását,
- hajtsa végre az Európai Bíróság határozatát, és azonnali hatállyal függessze fel a bialowiezai erdőben folytatott nagyszabású fakitermelést,
- tartsa tiszteletben a gyülekezési szabadságot,
- határozottan ítélje el a november 11-i xenofób és fasiszta tüntetést Varsóban,
- határozottan álljon ki a nők és lányok jogai mellett azzal, hogy megkülönböztetés nélkül ingyenessé és hozzáférhetővé teszi a fogamzásgátlást, a sürgősségi fogamzásgátlás pedig vény nélkül is legyen elérhető.
Ez a második eset, hogy az EP kezdeményezi a „nukleáris opcióként” emlegetett eljárást. Májusban a testület arra tett javaslatot, hogy Magyarország ellen indítsák el az eljárást az Orbán-kormánynak a demokratikus intézményrendszer leépítését célzó intézkedései miatt.
A 7-es cikkely elindítása egy többlépcsős eljárás, amelyet az alapjogok megsértése esetére kodifikáltak az uniós jogba. Ha az EP-képviselők legalább kétharmada megszavazza az eljárás megindítását, az EU-tagországok kormányait képviselő miniszteri tanács négyötödös többséggel dönthetne arról, fennáll-e a veszélye az uniós alapértékek csorbulásának Lengyelországban. Ezt követően dönthetnek a tagország szavazati jogának felfüggesztéséről.
Jávor Benedek, a Párbeszéd politikusa kijelentette, egyre nő azoknak az országoknak a száma, amelyek kapcsán vitát kell folytatni a jogállamiságról. Aláhúzta: Magyarországon és Lengyelországban például „kormányzatilag monopolizálják a médiapiacot, szimpla propagandaeszközzé degradálva a sajtó meghatározó részét” – írja az MTI.