Az esőerdő irtását megszüntetné, az olaj kitermelését megtartaná a brazil elnök
Luiz Ináció Lula da Silva vezetésével kedden kétnapos csúcsra ülnek össze az Amazonas-menti kormányok, hogy az esőerdő megmentésének legfontosabb feladatairól tárgyaljanak.
Az esőerdők tömeges kivágását végleg megállítaná, miközben az olajfúrásokat továbbra is fenntartaná az Amazonas mentén Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök. A 2022-es választásokon az Amazonas irtását korlátlanul engedélyező Jair Bolsonarót váltó Lula eredetileg azt ígérte, erőfeszítéseket tesz a klímaváltozás visszafordítására úgy, hogy mind a fakitermelést mind pedig a fosszilis energiahordozók térségbeli kitermelését megállítja.
A mostani csúcs előtt, amelyen Brazília mellett a többi Amazonas-menti ország: Kolumbia, Peru, Bolívia, Suriname, Guyana, Francia Guiana, Ecuador és Venezuela vesznek részt, azonban minden bizonnyal csak az első pontban érhet el haladást. A Politico összefoglalója szerint Lula már többször célzott rá, az olaj kitermelését az Amazonas-térségében Brazília egyelőre nem akarja leállítani, olyan alternatív energiaforrást ugyanis, ami ennek egészét kiváltaná, még nem találtak.
Így az Amazonas fokozatos, erdőirtás folytán való eltűnésére kocnentrálhat majd, közös álláspont elérésére a csúcson azonban kevés esélye kínálkozik a riport szerint. Lula fő szövetségese a célok elérésében Kolumbia ugyancsak elég frissen megválasztott, baloldali elnöke, Gustavo Petro lehet majd, egyes államok azonban: a népi baloldal által irányított Bolívia és a baloldali diktatúra által vezetett és súlyos gazdasági válsággal szembenéző Venezuela ugyanis semmiféle egyezségre nem mutatkozik hajlandónak az Amazonas-i fakitermelés kérdésében, és a legutóbbi, Glasgow-ki klímacsúcson sem tett erre semmiféle vállalást.
Ezzel szemben az illegális bányászat és a tömeges fakivágás ellen Lula tette eddig a legtöbbet: 2022 júliusához képest 2023 júliusára az amazóniai esőerdő brazíliai területén a fakivágások 66 százalékkal csökkentek.
Az Amazonas kérdésében márpedig a dél-amerikai államoknak azért is áttörést kell elérniük, mert az EU-val kötött Mercosur szabadkereskedelmi egyezmény fontos része az esőerdők védelmére és fenntarthatóságára szolgáló irányelv. Az unió 2024-től fogva ugyanis betiltaná az olyan termékek bevitelét, amelyet erdőirtással szerzett területeken állítottak elő, avagy termeltek meg.
Lula ugyanakkor az Amazonas-csúcs sikeres levezénylésével bizonyíthat még a 2025-ben esedékes brazíliai klímacsúcs előtt is, az itt esetlegesen elért megegyezés ugyanis egy ottani megegyezéshez képezhet jó alapot.
(Kiemelt kép: Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök. Fotó: Mateus Bonomi / AGIF / AGIF via AFP)