Leváltották Jurij Luzskovot

mennie kell. Dmitrij Medvegyev orosz elnök szeptember 28-án, kedden reggel „bizalomvesztés” miatt azonnali hatállyal leváltotta posztjáról a moszkvai polgármestert. Vlagyimir Putyin kormányfő kijelentette, hogy Luzskovnak időben kellett volna normalizálnia az elnökkel való kapcsolatait. A leváltás híre egyes orosz szájtokon pár perccel a történt hivatalos közlés előtt jelent meg, és keveseket érhetett váratlanul.

2010. szeptember 30., 19:54

Amióta csaknem három héttel ezelőtt az országos tv-csatornák egységes és

összehangolt támadástindítottak az 1992 óta Moszkvát kormányzó Luzskov ellen, a karaktergyilkosság gépezete egy pillanatra sem lankadt. Szinte nem telt el nap anélkül, hogy akár a Medvegyevhez közelállónak mondott NTV tv-csatorna, akár a Rosszijavagy a Pervij Kanal ne rukkolt volna elő olyan összeállítással, amely a polgármestert és feleségét, Jelena Baturináta törvényesség határán billegő, illetve azt átlépő cselekedetekkel meg ne vádolta volna. A morális nyomást erősítették azok a riportok, amelyek a történelmi Moszkva barbár megsemmisítését és az új építkezések szempontjából rossz helyen lakó emberek jogainak durva megsértését tárták fel.

A 74. születésnapját éppen hogy megünneplő Luzskov mandátuma 2011. nyarán járt volna le, békés kitöltését az szakította meg, hogy a polgármester a médianyilvánosságban szembehelyezkedett Medvegyev elnökkel, a többi között abban, folytatódjon-e a Himki erdő egy részének kivágása, azaz merre vezessen a Moszkva-Szentpétervár autópálya. Az erdővágás nagy indulatokat keltett, a sokasodó és egyre erőszakosabb konfliktusok miatt az elnök a nyáron elrendelte az fakivágás leállítását és a már sokszor jóváhagyott tervek felülvizsgálatát. A Luzskov elleni médiatámadás azután indult meg, hogy a polgármester a sajtóban helytelenítette Medvegyev rendelkezését. Ezzel kapcsolatban az országos tv-csatornákon elhangzott az, amit – akárcsak a Luzskovék elleni többi vádat - más médiumok már többször felvetették: azért kell arra haladnia az egyébként égetően szükséges autópályának, hogy ne sérüljenek az

ingatlanfejlesztő Jelena Baturinaérdekei. (Ezeket az állításokat persze minden érintett cáfolta, és az autópálya más vonalú vezetése ellen más érdekű civil csoportok, környezetvédők, műszaki szakemberek lépnek fel).

Luzskov, legalább is a nyilvánosságban elhangzott kijelentései ezt tanúsítják, végig félvállról vette azt a lehetőséget, hogy Medvegyev tényleg el fogja küldeni – a moszkvai polgármestert az elnök nevezi ki és váltja le. Miközben tombolt az ellene folytatott médiakampány, Luzskov felesége társaságában demonstratív lazasággal elvonult a szokásos évi ausztriai szabadságára – a

Vestyi hírműsor azonnal közölt egy gyorsan összekapott anyagot Baturina kitzbüheli ingatlanérdekeltségeiről, a házaspár ottani házáról, az osztrák hegyekben és másutt űzött luxushobbijakról. Hírek szerint az elnök legközelebbi munkatársai személyes találkozón javasolták a polgármesternek, hogy önként mondjon le, de Luzskov, amikor az újságírók rákérdeztek, kijelentette, hogy ez esze ágában sincs, szabadsága lejártával folytatja a dolgát. Az első munkanapján, hétfőn is ezt vetette oda a városházát ellepő újságíróknak. Így – mondják az elemzők – Medvegyevnek, ha nem akart gyengekezű hősködőnek látszani, végig kellett csinálnia a moszkvai polgármester „kivégzését”, és erre egy módja volt: a „bizalomvesztés miatti” leváltás.

Elemzők szerint Luzskovval az volt a baj, hogy az elnök elleni megnyilvánulásaival beletenyerelt a Medvegyev-Putyin kényes, és nagyon is óvott egyensúlyi viszonyba. A kultikus magaslatokba emelt „orosz tandemet” ugyanis sérthette, hogy a Vlagyimir Putyinhoz közelálló moszkvai polgármester áskálódik az elnök ellen: az irányítása alatt álló moszkvai újságokban már korábban is megjelentek célzások arra, hogy Medvegyev Putyin ellenében hoz nem jó döntéseket. Más megközelítésben az ügy összefügg a 2010-es orosz elnökválasztások közeledtével: Medvegyev tarthatott attól, hogy nagyhatalmú polgármesterként Luzskov, aki egyébként a kormányzó

Egységes Oroszországpárt egyik alapítója és moszkvai szervezetének vezetője, eredményesebben kampányolhat Putyin mellett. És csak ráadás, hogy az elnök egy modernebb szemléletű, s mindenképpen fiatalabb embert szeretne Moszkva élére, olyat, akinek korrupciós ügyeiről, a világ harmadik leggazdagabb asszonyaként számon tartott felesége javára hajlított városházi döntésekről nem beszélnek minden utcasarkon.

Mindenesetre Moszkva vezetésével az elnök ideiglenesen a moszkvai városépítési komplexum 74 éves vezetőjét, Vlagyimir Resznyint bízta meg. Ezt néhány elemző nem tartja szerencsés döntésnek, mert a volt polgármester ellen hangolt moszkvai lakósok ettől csak bizalmatlanabbak lesznek, azzal, hogy így folytatódnak az építkezések körüli anomáliák, holott most elsőrendű feladat elsimítani a Luzskov mellett kiálló, illetve az ellene forduló moszkvaiak megosztottságát, és begyógyítani a főváros társadalmának okozott sebeket.

Medvegyev, aki kínai útján, Sanghajban

videóüzenetbenis bejelentette Luzskov eltávolítását, újságírók faggatózására azt válaszolta, hogy „az elnök bizalmának elvesztése” formula kimerítően magyarázza döntésének okait. Sőt, nem zárja ki, hogy a jövőben is alkalmazni fogja ezt a megfogalmazást, vagyis más magas rangú tisztségviselők alatt is ring a szék. Egyes elemzők azonban úgy vélekednek, hogy Dmitrij Medvegyevnek meg kell indokolnia a formula használatát azzal, hogy korrupcióellenes hadjárata szellemében – az igazságszolgáltatás függetlensége ide vagy oda - egyengeti nemcsak a leváltott polgármester elleni feljelentések kivizsgálásának, hanem a többi korrupciós ügy bírósági útját.

Az „orosz tandem” egységét demonstrálta

Vlagyimir Putyin, akit vidéki körútján kérdezték az újságírók. Luzskov jól tette volna, ha még időben normalizálja kapcsolatait az elnökkel, tekintettel arra, hogy ő volt a kapcsolatok megrontója, miközben a polgármester az elnök alárendeltje, és nem fordítva. És ami a lemondatást illeti, minden annak a törvénynek a betűje szerint történt, amelynek ő maga volt a szerzője, fejtette ki röviden Putyin, aki ugyanakkor hozzátette, hogy Luzskov nagyon sokat tett Moszkva fejlesztéséért, és bizonyos értelemben a mai Oroszország jelentős alakjának tekinthető.

Jurij Luzskov közben tudatta az Egységes Oroszország vezető testületével, hogy távozik a pártból. Beteljesedett a karaktergyilkosság?

Ajánlat: