A valaha volt legmelegebb július volt idén a Földön

A szakértők szerint ennek garantáltan köze van a klímaváltozáshoz. 

2021. augusztus 14., 16:37

Szerző:

Több mint egy évszázada, 142 éve nem mértek olyan meleget a Földön, mint idén júliusban. Az előző, 2016-os, 2019-es és 2020-as mérésekhez képest a globális felszíni átlaghőmérséklet 2021 júliusában 0,01 Celsius-fokkal haladta meg a korábbi legmelegebb júliusi hőmérsékletet, ezzel pedig a valaha feljegyzett legmelegebb hónapot mérték a Föld történetében – közölte pénteken az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA).

A NOAA szerint ezzel olyan rekordot döntött meg az emberiség, amely garantáltan szerepet játszott a klímaváltozás létrejöttében. Azt írták: az idei júliusi meleg 0,93 fokkal haladta meg a 20. század 15,8 Celsius-fokos globális júliusi felszíni (szárazföldi és tengeri) átlaghőmérsékletét. Az északi féltekén a szárazföldi felszíni hőmérséklet minden korábbi júliusinál magasabb volt, a példátlannak számító 1,54 fokkal meghaladva a korábbi, 2012-es rekordot.

A NOAA 142 éve méri a Föld hőmérsékletét. Az amerikai ügynökség Európában a 2010. júliusival azonos, és csak a 2018. júliusitól elmaradóan a második legmelegebb júliust mérte, Ázsiában pedig a mérések kezdete óta a legmagasabb júliusi hőmérsékletet. Mérései szerint 2021 júliusa egyaránt a 10 legmelegebb július hónap között volt Észak- és Dél-Amerikában, Afrikában és Óceániában. Az eddigi adatokból a NOAA azt a következtetést vonta le, hogy 2021 egésze várhatóan a tíz valaha mért legmelegebb esztendő között lesz.

Az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálata (C3S) augusztus 5-én azt közölte, hogy a tavalyival karöltve az idei a harmadik legmelegebb július volt a világban a mérések kezdete óta. A C3S adatai szerint Európa tekintetében csak 2010 júliusa volt melegebb az ideinél. Az európai légkörfigyelő szolgálat mérései 1950-ig nyúlnak vissza, ám rendszeresen egyeztetik őket a 19. század közepe óta gyűjtött feljegyzéseket őrző adatbázisokkal.

(Kiemelt kép: Egy helyi lakos gesztikulál, miközben egy üres víztömlővel próbálja eloltani a Görögország második legnagyobb szigetén, Evia (Euboea) szigetén lévő Pefki falu felé közeledő erdőtüzeket 2021. augusztus 8-án. - Görög tűzoltók százai küzdöttek kétségbeesetten augusztus 8-án Evia szigetén az erdőtüzek megfékezéséért, amelyek hatalmas fenyőerdőket égettek el, házakat pusztítottak el, és menekülésre kényszerítették a turistákat és a helyieket. Görögország és Törökország közel két hete küzd a pusztító tüzekkel, miközben a térségben évtizedek óta a legsúlyosabb hőhullám tombolt, amelyet a szakértők az éghajlatváltozással hoztak összefüggésbe. Fotó: ANGELOS TZORTZINIS / AFP)

 

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított - tudatta szerdán a Maszol.ro hírportál a magyargyűlölő Mihai Tirnoveanunak, az egyesület vezetőjének a Facebookon közzétett bejelentését ismertetve.