Kódjátszma
Az angol színjátszás krémjét láthatjuk a németek 2. világháborús kódjának, az Enigma feltörésének történetében, Alan Turing, brit matematikus zseni életéről szóló új filmben, a Kódjátszmában (The imitation game). Morten Tyldum norvég filmrendező kiváló színészekre, Benedict Cumberbatch-re és Keira Knightley-ra bízta a 2. világháború egyik legizgalmasabb, fordulatokban gazdag és drámai eseményeinek bemutatását. A 8 Oscar-díjra jelölt filmet már vetítik a magyarországi mozik.
Csupán a hetvenes években vált ismertté az a titkos brit (had)művelet, amely egyes becslések szerint két évvel rövidítette le a 2. világháborút és ezzel emberek millióinak életét mentette meg.
Churchill titkosszolgálata az angliai Buckinghamshire-ben található Bletchley Parkban rendezte be azt a kódtörő központot, melynek feladata a németek Enigma nevű kódológép jeleinek megfejtése volt.
A matematikusokból, kriptográfusokból, nyelvészekből, sakkozókból, műszaki emberekből verbuvált csapat Churchill jellemzése szerint "olyan arany tojást tojó libák voltak, akik sohasem gágogtak”. A legnagyobb titoktartás mellett dolgozó szakemberek egyik legkiemelkedőbb egyénisége a zseniális matematikus, Alan Turing volt, aki a kódfejtés munkálatai alatt egyben kifejlesztett egyfajta szobányi méretű ős-számítógépet is. Tevékenységük nagyban hozzájárult a Szövetségesek tengeri sikereihez, ám eredményeiket Churchill Amerikával igen, a Szovjetunióval azonban sosem osztotta meg.
A kódfejtés nehéz munkájáról, sikereiről és kudarcairól, a háború drámai eseményeiről szól a film, elsősorban a legtehetségesebb és egyben legtragikusabb sorsú Alan Turing szemszögéből figyelve.
A zseniális matematikus magánélete homoszexualitása miatt kevésbé volt boldog. Akkoriban az azonos neműekhez vonzódást betegségnek tekintették, s a háború után, amikor ez lelepleződött, Turingot meghurcolták, és választania kellett a börtön vagy a vegyi kasztrálás között. 1954-ben holtan találtak rá, s máig sem tudni, hogy öngyilkos lett-e vagy merénylet áldozatává vált. Talán kevesen ismerik azt a tudóshoz kapcsolódó népszerű legendát, mely szerint az Apple-logó almáján látható harapás valójában a Turing halálát okozó, a holtteste mellett megtalált mérgezett gyümölcsre utal.
2009-ben Gordon Brown akkori brit kormányfő posztumusz bocsánatot kért a homoszexualitása miatt elítélt matematikustól.
A főszereplő – korábban Sherlock Holmesként megismert – Benedict Cumberbatch mellett a szépséges Keira Knightley (Büszkeség és balítélet, A Karib-tenger kalózai) nagyszerű színészi játékát élvezhetjük. Alakításukért mindketten méltán söpörtek be egy-egy Golden Globe-díjat, és várományosai a 2015. évi Oscarnak is.
A tragikus sorsú tudósról, „a németek egyszemélyes legyőzőjének” életéről szóló izgalmas, feszültséggel teli filmet már vetítik a magyarországi mozik. Kedvcsinálónak egy kis
előzetes.Nézzen be hozzánk a
Facebookon is!