Kitört a belpolitikai hidegháború Lengyelországban

Lengyelországban komoly krízishelyzetet teremtettek a legnagyobb ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) vezető politikusainak az elmúlt napokban mondott beszédei. A párt egyik kiemelkedő vezetője, Antoni Macierewicz szerint ugyanis ami két éve történt (t.i.: a szmolenszki tragédia), az hadüzenetnek tekinthető, hiszen az oroszok „le akarták fejezni a nemzetet”. A PiS vezére, Jaroslaw Kaczynski úgy nyilatkozott, hogy ugyan hadat nem üzentek, de a párt folytatja a harcot az igazságért. Donald Tusk miniszterelnök szerint ezek a mondatok a belpolitikai hidegháború egy új frontját nyitották meg, amelyben a kormánynak meg kell védenie a lengyeleket a kialakult válsághelyzetben.

2012. április 21., 12:55

A szmolenszki szerencsétlenség és az abban életét vesztett elnöki pár, Lech és felesége, Maria Kaczynski temetésének második évfordulója kapcsán a különböző megemlékezések során éles hangú, vádló beszédekre került sor. Ezekben a radikálisan jobboldali, ellenzéki PiS olyannyira merényletről szólt, hogy még az Európai Unióhoz is fordultak egy nemzetközi vizsgáló bizottság felállítását követelve, tekintettel arra, hogy sem a lengyel, sem az orosz vizsgálatok eddigi eredményeit nem fogadják el. Jaroslaw Kaczynski és pártjának más vezetői is árulásról beszélnek, Antoni Macierewicz volt belügyminiszter egyenesen orosz hadüzenetnek értékelte a két évvel ezelőtt történteket, tekintettel arra, hogy az ország első számú vezetője vesztette életét a repülőgép-szerencsétlenségben.

Macierewicz egy krosnoi beszédében közölte: „lefejezték a nemzetet!” Két robbanásról szólt, ami a repülőgép katasztrófájához vezetett – ilyenről a lengyel ügyészségnek nincs tudomása. Sőt, további ilyen merényleteket is vízionált az egykori belügyminiszter. – Még ha a következő támadás egy, két vagy akár öt év múlva is lesz, tudatában kell lennünk annak, hogy ez hadüzenet, és ezt kijelentésem következményeinek teljes tudatában mondom.

Kaczynski már enyhíteni próbálta ezeket a szavakat és a következőket mondta egy sajtókonferencián: „Nem hisszük, hogy hadüzenet lett volna, de a harcot az igazságért tovább folytatjuk!” A pártelnök közölte, hogy elveti az elit „beteges gyávaságát”, hiszen „nincs okunk Oroszországtól félni”. Az újságírók kérdésére nem akarta megnevezni, ki árulta el a lengyel delegációt és ki ölte meg az elnököt, úgy vélte, hogy a megfelelő helyen, leginkább egy bírósági tárgyalóteremben erre a kérdésre meg fogják adni a választ.

Ezekre a mondatokra felzúdult a lengyel politikai élet szinte minden jelentős képviselője. Leszek Miller, a Demokratikus Baloldali Szövetség vezetője lakonikusan reagált: „Nem vitatkozom az ilyen nézetekkel. Az ilyen nézeteket gyógyítani kell!”

A vezető kormánypárt, a Polgári Platform (PO) egyik képviselője, Andrzej Halicki viszont úgy véli, hogy a jogrenddel foglalkozó intézményeknek fel kell lépni az ilyen retorika ellen. „Jaroslaw Kaczynski parlamenti frakciójának tagjait rábeszéli arra, hogy a különböző találkozókon háborús retorikát alkalmazzanak, hogy a lengyeleknek bebeszéljék, hogy Oroszországgal háborúban állunk” – kommentálta Macierewicz szavait. Hozzátette, hogy azok a politikusok, akik a hatalom megszerzésének érdekében bűncselekményre buzdítanak, maguk is bűncselekményt követnek el, amelyet hivatalból üldözni kell és meg kell büntetni. Úgy értékelte, hogy a PiS elnöke, amikor arról beszél, hogy Lengyelország nem szabad ország, éppen azokat rágalmazza, akik Lengyelországért ontották vérüket.

Megszólalt Donald Tusk miniszterelnök is. – Ma Lengyelországban a belső hidegháborúnak egy új frontja nyílt, ezért kormányom célja minden lengyel biztonságérzetének biztosítása, nemcsak gazdasági, de politikai válságban is. Azoknak a mondatoknak, amelyek az utóbbi napokban elhangzottak, következményei lehetnek – azokról a kemény mondatokról beszélek, amelyek tele vannak gyűlölettel és agresszióval, s amelyek Lengyelország és a lengyel nép nemzeti érdekeit sértik. Vége a tréfáknak – jelentette ki a korményfő.
Az ügyészség képviselője, akit a lengyel köztévé riportere kérdezett, közölte: nem óhajtanak belefolyni politikai vitákba, így nem akarnak ezzel az üggyel foglalkozni. Ugyanakkor azt is elmondta: a szmolenszki tragédia vizsgálata kapcsán nem merült fel semmiféle robbanás, vagy merénylet lehetősége.