Kiengedték Európa egyik legveszélyesebb terroristáját

Az antidemokratikus, jogállamellenes, szélsőséges erők és terroristák számtalanszor élnek vissza a demokrácia és a jogállamiság adta lehetőségekkel. Ennek ékes példáját láthattuk tegnap este, amikor a brit hatóságok akaratuk ellenére kénytelenek voltak kiengedni a börtönből Európa egyik legveszélyesebbnek tartott terroristáját, Abu Qatadát. A lépés heves vitát váltott ki a brit parlamentben és a közvéleményben is.

2012. február 17., 10:46

Szerző:

Abu Qatada jordániai származású radikális vallási tanító 1993-ban érkezett a szigetországba az Arab Emirátus hamisított útlevelével kért és kapott menedékjogot Nagy-Britanniában azon az alapon, hogy hazájában, Jordániában a hatóságok megkínozták. A tartózkodási engedélyt 1998-ig megadták neki. A szép emlékű Oszama bin-Laden európai jobb kezének tartott Qatada szabadon „oktathatott” és uszíthatott az ellen az ország ellen, amely befogadta. Terrorista csoportok számára gyűjtött pénzt, valamint Angliában született, másodgenerációs muszlim fiatalok hallgatták tanításait s többek között a szeptember 11-i merénylet egyik terroristájának, Mohammed Attának volt szellemi atyja.

1998 után, miközben angliai tartózkodási engedélyének meghosszabbítására várt, terrorista cselekmények előkészítéséért távollétében elítélték Jordániában. 2005-ben a brit hatóságok megelégelték „vallási nevelő” munkáját és az antiterrorista törvény alapján letartóztatták. A legszigorúbban őrzött Long Lartin börtönbe került Worcestershire-ben.

A Belügyminisztérium által nemzetbiztonsági veszélynek tartott Qatadát Jordániába akarták deportálni, ám mivel ott börtön várt volna rá, Qatada ügyvédei akcióba léptek és az európai demokrácia és jogállamiság eszközeivel élve megkezdődött egy több éves jogi procedúra. Arra hivatkoztak, hogy nem lehet senkit olyan országba kitoloncolni, ahol „kínzással kikényszerített” vallomások alapján ítéltek el valakit. Végigjárva a brit jogi instanciákat, végül az Európai Emberjogi Bírósághoz került az ügy, amely január 17-én meghozta ítéletét: Qatadát szabadon kell engedni, azzal az indokkal, hogy Jordániában nem várhat rá jogszerű és igazságos elbírálás.


Mivel az európai jog felülírja a tagállami jogot, - amely kis és nagy tagállamra egyaránt vonatkozik – tegnap este az éj leple alatt teljesíteni kellett a brit hatóságok és a rendőrség számára megalázó döntést. Kénytelenek voltak kiengedni őt a börtönből és elszállítani arra a londoni címre, ahol ezentúl az angol jog legszigorúbb házi őrizetében lesz. Naponta csak két órára hagyhatja el a házat, elektronikus karpereccel követik minden lépését, az utcán nem elegyedhet szóba senkivel, nem használhat mobiltelefont, sem internetet, vendégeket csak a biztonsági szolgálat ellenőrzése és jóváhagyása után fogadhat.

Az eset parázs vitát váltott ki a brit parlamentben is, ahol az ellenzék gyengeséggel és tehetetlenséggel vádolta a kormányt. „A kormány nem tett eleget – mondta Yvett Cooper munkáspárti képviselő – a szabadon bocsátás megakadályozása érdekében.” John Edward Mitting, a kiengedést elrendelő bíró ragaszkodik Qatada kitoloncolásához és három hónapot adott a kormánynak arra, hogy biztosítsa a deportálás feltételeit, vagyis jogi garanciák beszerzését a jordán hatóságoktól.

Kormányunk minden eszközt megragad arra, hogy feltegye egy Jordániába tartó gépre a terroristát. Folytatjuk a tárgyalásokat a jordániakkal, hogy milyen bizonyítékokat tudnak bemutatni arra vonatkozóan, hogy Qatadát jogszerű elbírálás várja az ottani bíróságokon.” – nyilatkozta David Cameron szóvivője. James Brokenshire belügyminiszter Ammanba látogat az ügy megtárgyalása céljából a BPA jelentése szerint.

Itt tartunk most. Terrorizmus kontra európai jogállamiság: 1:0. Remélhetőleg, ez még nem a meccs végeredménye.

További Nagy-Britanniával kapcsolatos cikkeket olvashat az

angolosan.huweboldalon.