Katonakórház a plankstetteni kolostorban
A bajorországi Berching városkához tartozó Plankstetten bencés kolostorát 1129-ben alapították, az évszázadokon át zavartalanul gyarapodott. A II. világháború idején kórházat rendeztek be falai között, amelyet 1945-ben oda jutott, sebesült magyar honvédek előtt is megnyitottak. A környéken még ma is élnek az egykori katonák leszármazottai, nem megy ritkaságszámba, ha magyar családnevekkel találkozunk.
A plankstetteni kolostor templomának előterében található a márványtábla, amely a „magyar Lazarett„-ben elhunyt honvédek emlékét örökíti meg. Egyes források szerint a falucska állomásán sebesülteket szállító vonat állt, amelyet az amerikaiak bombáztak, jóllehet a szerelvényre ráfestették a vöröskereszt-jelzést. Állítólag 14 magyar honvéd lelte ott halálát a háború utolsó hónapjaiban, bár az 1995-ben felavatott táblán 13 név szerepel. Arról nincs információnk, hogy az elhunyt katonák milyen alakulathoz, fegyvernemhez tartoztak, és arról sem, hogy kik állították fel az emléktáblát a kolostorban.
A téma kapcsán korábban élénk vita bontakozott ki arról, hogy a háború során, ám kórházi körülmények között meghalt katonákra az „elhunyt”, ”elesett" vagy a „hősi halált halt” kifejezés a helytálló. Ugyancsak eltértek a vélemények a vöröskeresztes szerelvény bombázása kapcsán. Az ilyen jellegű viták eldöntésére – úgy látszik – nem elég a hetven esztendő...
Farkas József György