Katrin Krabbe kártérítése és az adóhivatal

Az NDK-ban született Katrin Krabbe az utóbbi idők egyik legsikeresebb rövidtávfutója, többszörös európa- és világbajnok. Fényes karrierje azonban 1992 nyarán véget ért. Egy vizelet-próba vizsgálatánál mind nála, mint versenyzőtársánál, Grit Breuernél Clenbuterolt találtak.

2009. szeptember 1., 10:55

Jóllehet az asztma-gyógyszer akkor még nem szerepelt a hivatalos dopping-tiltólistán, a Német Könnyűatlétikai Szövetség a két sportolót egy évre eltiltotta. A Nemzetközi Könnyűatlétikai Szövetség (IAAF) eltiltásukat – sportszerűtlen magatartásukra hivatkozva – további két évvel, 1995-ig meghosszabbította.
Míg Grit Breuer a határozatot tudomásul vette és 1995-ben visszatért a versenysportba, Katrin Krabbe a bírósághoz fordult kártérítésért. Sikerrel: 1996-ben a müncheni Feljebbviteli Bíróság megerősítette az elsőfokú ítéletet: a két évnél hosszabb időre szóló eltiltással megsértették a sportolónő jogát foglalkozása szabad gyakorlásához - s ezért kártérítés jár. Az IAAF-nak átszámítva kerek 700.000 Eurót kellett fizetnie Krabbe elmaradt startpénzei, prémiumai, szponzori bevételei fejében.
A szövetség fizetett is - Krabbe viszont, mint utóbbi kiderült,nem fizette be a kártérítés alapján járó 200.000 Euró adót. Lévén, hogy elmaradt jövedelmeit pótolták, az összeg személyi jövedelemadó-köteles volt. A ma 39 éves egykori sprintert pénzbüntetésre, férjét, mint bűnrészest, 10 hónapos felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték.
A futónő megpróbálkozott azután még a visszatéréssel a versenysportba, de nem járt sikerrel. Két fia született, majd sportüzletet nyitott, az csődbe ment. Jelenleg egy autókereskedésben foglalkozik az ügyfelekkel.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.