Katonai eskü a Reichstagnál

Kedden csak 14 óráig látogathatják a Reichstag berlini épületét a turisták. A német szövetségi parlamentnek, a Bundestagnak otthont adó történelmi épület környékén így sem maradnak látványosság nélkül a főváros bel- és külföldi vendégei: hagyományosan az Adolf Hitler ellenes, 1944-es sikertelen merénylet napján tesznek ott esküt a katonák.

2010. július 20., 09:30

Harmadik alkalommal rendezik a Reichstag előtti területen több száz Bundeswehr- sorkatona eskütételét. A július 20-i ünnepi esemény, amelyet nem kevés német vitat, a szövetségi parlament és a hadsereg harmonikus, demokratikus kapcsolatát hívatott tükrözni.

*

Adolf Hitler
(1889-1945) német kancellár főhadiszállásán 1944 július 20-án sikertelen merényletet hajtottak végre a náci diktátor ellen: a Führer a támadásban csak könnyebben sérült meg.

Az 1933-ban hatalomra került diktátor ellen több, mint három tucat merényletet terveztek, illetve hajtottak végre. A legismertebbet alig 10 hónappal a második világháború európai befejeződése előtt Claus Schenk Graf von Stauffenberg követte el. A félvak ezredes 1944 nyarán a “Führer” kelet-poroszországi „Wolfsschanze“ („Farkas-sánc“) nevű főhadiszállására repült. Aktatáskájába rejtett bombát helyezett el a helyiségben, ahol Hitler haditanácsot tartott, majd távozott. A robbanás következtében 4 ember meghalt, 20-an megsérültek, Hitler csak könnyebben. Stauffenberg, Hitlert halottnak vélve, Berlinbe repült, de a tervezett puccs elmaradt.
A Führer bosszúhadjárata során a vérbíróság 200 vezető katonai és polgári személyt végzett ki, köztük von Stauffenberget. A bátor hazafi nevét ma utca őrzi Berlinben.

Egyébként Németország mozijaiban másfél éve kezdték vetíteni a július 20-i merényletről szóló „Operation Walküre” című német-amerikai filmet, amelynek egyes jeleneteit eredeti helyszíneken, többek közt Berlinben forgatták. Az összeesküvés vezéralakját, Stauffenberget a hollywoodi sztár, Tom Cruise alakította. Személye körül heves vita alakult ki az NSZK-ban. A német katonai vezetés nem akarta beengedni az amerikai stábot a Bendlerblock történelmi épületébe, mert Tom Cruise a scientológus egyház tagja. A minisztérium csak hosszas tárgyalássorozatot követően változtatta meg álláspontját, mondván: támogatnia kell a háború és diktatúra ellenes produkciót.