Josef Fritzl, az amstetteni rém feltételesen szabadul a mentálisan rendellenes bűnözők börtönéből

Josef Fritzl az amstetteni rémként híresült el, miután kiderült, hogy éveken keresztül a pincében tartotta fogva és vérfertőző viszonyra kényszerítette a saját lányát.

2024. május 14., 13:32

Szerző:

2008-ban derült ki, hogy Josef Fritzl 24 éven át házuk pincéjében bezárva tartotta és vérfertőző viszonyra kényszerítette a saját lányát. Rendszeresen megerőszakolta, hét gyermekük is született, közülük egy meghalt az ellátatlanság miatt, hármat a feleségével nevelt, három pedig a pincében raboskodott. Az „amstetteni rémet” 2009-ben életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, lánya és gyerekei pedig új személyiséggel, védett környezetben kezdhettek új életet.

2009-ben Fritzlt egy mentálisan rendellenes bűnözőket ellátó intézetben, az igazságügyi orvostani központban börtönözték be, de azóta többször is kérvényezte áthelyezését. Márciusban a bécsi fellebbviteli bíróság törvényszéki orvosszakértők jelentésére hivatkozva elutasította a kérést, most viszont másképp határoztak – írja a Telex. 

A bíróság szerint már nem veszélyes Josef Fritzl 

Most a 89 éves férfit a mentálisan rendellenes bűnözők börtönéből, normál börtönbe helyezhetik át – írja az ORF.at. A mentálisan rendellenes bűnözők intézményéből való áthelyezését Fritzl, illetve ügyvédje kérték, az áprilisi meghallgatás után most feltételesen jóváhagyták a kérelmét. A háromtagú szenátus írásbeli határozata azonban jogilag nem kötelező, a 89 éves férfi egyelőre a steini intézményben marad, normál börtönbe később helyezhetik át.

 A kremsi tartományi bíróság keddi döntésében megállapította: a most 89 éves férfi már nem jelent olyan veszélyt, amely indokolná azt, hogy továbbra is egy bűnelkövetők számára kialakított pszichiátriai intézményben tartsák fogva. „Az idős elítélt olyan előrehaladott demenciában szenved, és fizikailag is annyira legyengült már, hogy a bűncselekmény elkövetésének alapját képező személyiségzavara időközben „mélyre temetődött” – írja 24.hu a bíróság indoklására hivatkozva. 

A háromtagú testület döntését követően az ügyészségnek vagy a védelemnek lehetősége van fellebbezni a Bécsi Legfelsőbb Területi Bírósághoz (OLG). A határidő 14 nap. Ha fellebbezést nyújtanak be, a Legfelsőbb Területi Bíróságnak – ahogy legutóbb márciusban is tette – újra kell döntenie, hogy visszavonja, megerősíti vagy módosítja a határozatot. Mindenesetre a 89 éves férfinak a steini börtönben kell maradnia, amíg az jogilag kötelezővé nem válik – írja az ORF.at.  Fritzl tavaly adott interjút a The Sunnak, akkor azt mondta, 130 évig akar élni.

(Kiemelt képünkön: Josef Fritzl várja az ítélethirdetést a vérfertőzés és gyilkosság miatt indított tárgyaláson 2009. március 19-én a Sankt Pölten-i tartományi bíróságon. Fotó: ROBERT JAEGER / POOL / AFP)