Erkölcsi cenzúratörvénnyel korlátozzák az internetet Jordániában
Az új jogszabály szerint bizonyos online tartalmak feltöltése, vagy megosztása mától több hónap börtönnel is büntethető bűncselekmény Jordániában.
Jordániában több hónapos börtönbüntetést és pénzbírságot vonhat maga után a jövőben bizonyos online tartalmak közzététele egy szombaton elfogadott új törvény értelmében.
A jogszabály alapján olyan internetes bejegyzésekről van szó, amelyek „erkölcstelenségre buzdítanak, sértik a vallást vagy aláássák a nemzeti egységet”.
Büntetni fogják továbbá azokat is, akik rendőrök nevét vagy fényképét teszik közzé a világhálón. Továbbá a hatóságok megnehezítik az anonimitás megőrzését az internetes kommunikációs térben.
Miután a parlament mindkét háza elfogadta, II. Abdalláh jordániai király szombaton írta alá a törvénytervezetet, amely egy hónapon belül hatályba lép. A törvényhozók szándéka szerint az intézkedésre azért van szükség, hogy az online zsarolókat és támadókat meg tudják büntetni. Az ellenzék és jogvédők szerint viszont az új törvény kiterjeszti az állami ellenőrzést a közösségi média felett, akadályozza az információkhoz való szabad hozzáférést, és kriminalizálja a kormányellenes megnyilvánulásokat.
(Kiemelt kép: két jordániai egyetemi hallgató az internetet böngészi 2001-ben. Fotó: JAMAL NASRALLAH / AFP)