Jelentés az influenzafrontról
Néhány légitársaság közölte, hogy kizárólag orvosi igazolással engedi repülőre ülni azokat, akik gyaníthatóan az új típusú influenza vírusával fertőződtek meg. A körzeti orvosok szerint ez az utasítás kivitelezhetetlen nonszensz. Közben a brit egészségügyi miniszter cáfolta, hogy ellentmondásos tanácsokat adnának a nagyközönségnek. Összefoglaló az influenzafrontról.
Jelenleg legalább kilencezer fertőzöttről tudnak, és a halálos áldozatok száma a harminchoz közelít. A betegség minden jel szerint egyre terjed. Pedig még csak nyár van, a nyaralási szezon csúcsa.
Ezért lepett meg mindenkit, hogy a British Airways és a Virgin Atlantic, a két legnagyobb brit légitársaság közölte: azok az utasok, akik gyaníthatóan az új típusú influenzavírussal fertőzöttek, nem szállhatnak fel járataikra, csak akkor, ha körzeti orvosi igazolást hoznak arról, hogy egészségesek és repülhetnek. A személyzetet tájékoztatták a vírussal kapcsolatos tudnivalókról – tudatta a két cég. Hogy miként állapítják meg, a köhögő, tüsszögő utas új vagy régi típusú influenza tüneteit mutatja-e, továbbá mi van azokkal, akiken nem látszik semmi, de esetleg fertőzöttek, arról nem szól a fáma.
Értelmetlen rendelkezés?
Az orvostársadalom képviselői “tökéletes ostobaság”-nak nevezték a rendelkezést, amely amúgy betarthatatlan is. Képtelenség minden vírushordozót azonosítani, és erre az orvosoknak ideje sincsen.
Peter Holden, a brit orvosi kamara, a BMA vezető influenzajárvány szakértője a Times-nak elmondta: ő a maga részéről azt tanácsolta a körzeti orvosoknak, ne adjanak ki ilyen igazolást, mert az annyit sem ér, mint a papír, amire írták. “Egy ilyen igazolás tökéletes időpocsékolás, hiszen az csak kibocsájtása pillanatában igaz. Valaki könnyen megbetegedhet az orvosi rendelőtől a repülőtérig is. Ez a rendelkezés ellentmond a kormány törekvésének, hogy tehermentesítse az orvosokat, hiszen mindennél fontosabb teendőnk most a betegek gyógyítása”.
Az utazási irodákat tömörítő ABTA szóvivője szerint az óvintézkedések “ésszerűek”, az utazási biztosításnak pedig fedeznie kell a vírus miatt esetleg meghíusuló utazás költségeit.
(Jelenleg egyébként nyolc brit iskolásgyereket ápolnak kórházban Kínában, akik egy iskolai kiránduláson fertőződtek meg. Tanáraik és osztálytársaik, több mint ötvenen, egy kínai szállodában, karanténban várják, hogy hazatérhessenek. Az ottani hatóságok nem kockáztatnak).
Miközben az utazni szándékozók találgatják, hogy az új, szigorúbb intézkedések miatt sikerül-e majd útra kelniük, a brit sajtóban egyre fokozódik a zűrzavar amiatt, ki és mit tanácsol a nagyközönségnek: hordjanak-e maszkot, kerüljék-e a zsúfolt helyeket, változtassanak-e életmódjukon.
Andy Burnham egészségügyi miniszter kategorikusan visszautasította azt a bírálatot, hogy a különböző egészségügyi szervek és intézmények lényegében egymásnak ellentmondó tanácsokat adnának, növelve ezzel a zűrzavart, sőt a pánikot, hiszen az emberek nem tudják, kinek higgyenek.
Összevissza üzennek?
A miniszter megismételte: “a kormány álláspontja ‘kristálytiszta’, mindenki élje tovább a megszokott életét, élvezze a nyarat”, a szokásos óvintézkedéseken (kézmosás, zsebkendőhasználat) túl nincs szükség drasztikus lépésekre. Egyébként meg mindenki maga mérlegeli a kockázatokat, a kormány nem írhatja elő senkinek, hogy mit tegyen – mondta.
A napokban az egyik szülésznőket tömörítő szervezet azt ajánlotta a nőknek, hogy a járvány elmúltáig igyekezzenek ne teherbe esni, amit a kormány “túlreagálásnak” minősített. A szülésznők szakmai kollégiuma pedig azt tanácsolta: a terhes nők csúcsidőben ne használják a tömegközlekedést. A miniszter most ismét azt mondta: bár a terhes nők kockázatosabb csoportnak minősülnek, az ő esetükben sem indokoltak ilyen drasztikus lépések.
Andy Burnham úgy fogalmazott: a brit állami egészségügy “fantasztikusan jól” reagált eddig a járvány terjedésére, és a világon talán a legjobban felkészült.
Ha kíváncsi rá, vajon a betegek is ugyanilyen derűlátók-e, kattintson a
www.angolosan.huoldalra!