Menekültek életét mentették, most akár nyolc év börtönbüntetést is kaphatnak
Az Európai Parlament júniusi jelentése a pert „a szolidaritás kriminalizálásának legnagyobb európai esetének” nevezte.
A menekültek mentésében részt vevő 24 segélyszervezet munkatársainak pere csütörtökön kezdődött a görögországi Leszbosz szigetén és azonnal elnapolták, miközben jogvédő csoportok felszólították a hatóságokat, hogy ejtsék a kémkedés és államtitkok felfedése miatti „abszurd” vádakat – írja a Reuters csütörtöki cikkében.
A segélymunkások, akik közül néhányan külföldiek, köztük egy szíriai menekült, a 2016 és 2018 között Leszboszon működő Emergency Response Center International (ERCI) nonprofit kutató-mentő csoporthoz tartoztak. A sziget akkoriban az európai menekültválság frontvonalában volt, naponta több tucat menedékkérő érkezett a partjaira.
A vádlottak, akik akár nyolc év börtönbüntetésre is számíthatnak, tagadják az ellenük felhozott vádakat. További bűnökkel is vádolják a szervezet tagjait: embercsempészettel, bűnszervezethez tartozással és pénzmosással, amelyekért akár 25 évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhatnak.
„Dühös vagyok”
– mondta a Reutersnek a bíróság előtt Sean Binder, egy Írországban felnőtt mentőbúvár. „Dühös vagyok, hogy azt a kötelezettséget, hogy megpróbáljunk segíteni a tengeren bajba jutott embereken, most kriminalizálják. Dühös vagyok, mert egy cseppnyi bizonyíték sincs ellenünk” – fogalmazott. Bindert 2018-ban tartóztatták le, és 107 napot töltött előzetes letartóztatásban.
Binder mellett a rendőrség letartóztatta Sarah Mardinit, egy szíriai úszónőt, aki 2015-ben nővérével, Yusra-val egy túlzsúfolt csónakkal Görögországba ment és megmentette a többi 19 utast azzal, hogy négy órán át húzta a partra a süllyedő csónakjukat.
Mardini, akit az athéni szigorúan őrzött börtönben tartottak fogva, menedékjogot kapott Németországban. A tárgyaláson nem tudott részt venni, mert nem léphet be Görögországba, amit ügyvédje, Harris Petsikos „paradoxonnak” nevezett.
Az Európai Parlament júniusi jelentése a pert „a szolidaritás kriminalizálásának legjelentősebb európai esetének” nevezte.
Jogvédő csoportok, köztük az Amnesty International és a Human Rights Watch szerint a per célja a segélymunkások megfélemlítése és a vádakat „politikai indíttatásúnak” nevezték.
„Ezek az emberek koholt vádakkal, abszurd vádakkal néznek szembe”
– mondta Giorgos Kosmopoulos, az Amnesty egyik vezető kampányfőnöke.
A Human Rights Watch szerint a segélymunkásokat kémkedéssel vádolják egy rendőrségi jelentés alapján, amely szerint a görög parti őrség és a Frontex rádiócsatornáit és hajóit figyelték, de a rendőrségi jelentés elismerte, hogy a rádiócsatornák nem titkosítottak. A tárgyalás új időpontját még nem tűzték ki.
(Kiemelt kép: Sean Binder vádlott válaszol újságírók kérdéseire a Leszbosz szigetén található Mytilene bírósága előtt 2021. november 18-án. Fotó: Manolis Lagoutaris / AFP)