Görög dráma éjfél után: megszavazták a csomagot

A görög kormány szerda éjfél után megszavazta a hétfőn elfogadott javaslatokat. Cipraszt az ellenzék szavazatai mentették meg, saját párttársai közül többen kihátráltak a kormányfő mögül. Ezek után kérdés, mi lesz vele, mi lesz a kormánnyal és főleg: mi lesz Görögországgal. Az emberek már most nagyon elégedetlenek, pedig a neheze még hátravan – írja az Index.

2015. július 16., 05:09

Csütörtökön hajnalban 229 igen szavazattal, 64 nem és 6 tartózkodás mellett elfogadta a görög parlament azokat a feltételeket, amelyekben még hétfőn, 17 órás tárgyalás után a görög kormányfő, Alekszisz Ciprasz megállapodott a hitelezőkkel.

A szavazást heves vita előzte meg, Ciprasz mögül több, meghatározó párttársa is kihátrált, szerintük Brüsszelben gyakorlatilag megpuccsolták a görög kormányt, a kormányfő sokkal rosszabb feltételeket kapott az újabb mentőcsomagért cserébe, mint amilyenek miatt két hete otthagyták a tárgyalóasztalt, és amelyekre nemet mondtak a népszavazáson.

„Döntenem kellett: vagy egy igazságtalan megállapodás, vagy a csőd” – magyarázta Alekszisz Ciprasz a szavazás előtt a parlamentben tartott beszédében. Szerinte tehetetlen volt, a görög nép előtt több lehetőség nem állt, hiába küzdöttek a végsőkig a jobb feltételekért. Ő azonban, ahogyan hétfőn, úgy most is vállalja a döntést és a felelősséget is.

Milyen intézkedésekre, feltételekre mondanak nemet a görögök és mondott most igent a parlament?

1. Egyrészt beindítanak egy elég nagy mértékű áfaemelést, Görögországban jelentősen megdrágul majd az élet.

2. Másrészt elindítják a nyugdíjrendszer átalakítását.

3. Ezeken kívül pedig garantálniuk kell a görög KSH függetlenségét.

4. Automatikus költségvetésikiadás-csökkentő mechanizmusokat is be kell vezetniük.

Ha ezek megvannak, akkor dönthet úgy az Eurócsoport, hogy megadja a mandátumot az intézmények számára, hogy egyáltalán elkezdjék a tárgyalásokat az új mentőcsomagról. A döntésről a nemzeti parlamentek szavaznak, és az ESM-egyezménynek is meg kell felelni. Vagyis nem elég a görögök vállalása ahhoz, hogy valóban pénzt is kapjanak, arra rá kell bólintania az érintett nemzeteknek is.