Gorka Sebestyén távozik a Fehér Házból

A The New York Times szerint Donald Trump amerikai elnök magyar tanácsadóját lemondásra kényszerítették.

2017. augusztus 26., 08:16

Szerző:

Lemondott Gorka Sebestyén, Donald Trump amerikai elnök egyik tanácsadója pénteken.

A lemondó levelet a The Federalist című jobboldali portál hozta nyilvánosságra, majd a hírt fehér házi tisztségviselők megerősítették több internetes oldalnak is. A The New York Times szerint Gorkát lemondásra kényszerítették, a Politico című lapnak pedig az elnöki hivatal egyik neve elhallgatását kérő tisztségviselője viszont azt állította, hogy Gorka nem mondott le, de azt megerősítheti, hogy nem dolgozik többé a Fehér Házban. Májusban a CNN egyszer már megszellőztette, hogy a mentorával, Steve Bannon stratégiai főtanácsadóval, az alt-right szócsövének számító Breitbart Newsnak a vezérével együtt távozik a Fehér Házból. Bannont a múlt héten mondatták le. A Politico pedig idézett is Gorka lemondó leveléből. „Sajnálatos módon azokat, akik a leginkább megtestesítették és képviselték a »Tegyük ismét naggyá Amerikát!« politikáját, akaratukon kívül házon belül háttérbe szorították, módszeresen eltávolították, vagy ellehetetlenítették az elmúlt hónapokban” – írta most Gorka. Ő és Bannon is abba a belső konfliktusba bukott bele, amelyben velük szemben McMaster nemzetbiztonsági főtanácsadó, John Kelly kabinetfőnök és Jared Kushner elnöki vej és tanácsadó állt. Őket a Bannon és Gorka fémjelezte szárny globalistának bélyegzi, de ez gyakorlatilag csak annyit jelent, hogy nem elég szélsőségesek annak a Bannonnak a nézeteihez képest, aki kitalálta a beutazási tilalmat és azt is, hogy az Egyesült Államok lépjen ki a párizsi klímamegállapodásból.

Gorkát sokan iszlámfóbnak tartották, mert azt hirdette, hogy az erőszak alapvető része az iszlám vallásnak, és szerinte ez a Koránból - a muszlimok szent könyvéből - is kiderül. Gorkát politikai és sajtóberkekben megosztó személyiségként könyvelték el. A The New York Times péntek éjjeli tudósításában a többi között arra emlékeztetett, hogy kinevezésekor Gorka úgy nyilatkozott, „visszatértek az alfahímek” a Fehér Házba. Körülötte már januárban hatalmas botrány tört ki, amikor Trump beiktatásán a Vitézi Rend jelvényét viselte. Az 1920-ban alapított Vitétzi Rendet az Egyesült Államok külügyminisztériuma olyan szervezetként tartja nyilván, amely a II. világháború alatt közvetlenül a náci Németország befolyása alatt állt.

Lemondó levelében a volt tanácsadó kifejtette azt is, hogy nem értett egyet a meghirdetett új afganisztáni stratégiával.  „Az a tény, hogy azok, akik megírták és jóváhagyták a beszéd vázlatát és kihagyták belőle a radikális iszlámnak, vagy a radikális iszlám terrorizmusnak még az említését is, azt bizonyítja, hogy az ön elnökjelölti kampányának egyik alapvető eleme eltűnt” - fogalmazott Gorka Trumpnak címzett levelében.

A 46 éves Gorka magyar szülők gyermekeként Nagy-Britanniában született Gorka 1998-ban még Orbán Viktor tanácsadója volt. 2002-ben felkérték, hogy szakértőként vegyen részt a Medgyessy Péter állambiztonsági múltját feltáró bizottság munkájában, a nemzetbiztonsági átvilágításon azonban megbukott. Négy évvel később, 2006-ban mindössze 39 szavazaton múlott, hogy nem lett Piliscsaba polgármestere, a  a két vesztes választás után pedig a Fidesz ellen fordult, és a Kossuth téri tüntetéssorozat néhány alakjával Új Demokratikus Koalíció néven pártot is alapított. Jobbról támadta a Fideszt, azt állítva, hogy a két választást elveszítő párt vezérkara amatőr, és mivel túlságosan hisz az állami szerepvállalásban, nem is nem hajtott végre valódi fordulatot a radikális baloldaltól a konzervativizmus felé. A hangzatos kijelentések ellenére a Fidesz hegemóniáját nem sikerült megtörni, és Gorka mindössze két hónappal az alapítás után 2007 májusában otthagyta a pártját. 2008-ban aztán a hamvába holt politikai karrier kudarca nyomán hagyta el Magyarországot. 2012-ben a brit és az magyar után kapta az amerikai állampolgárságot. Írt egy bestsellert Defeating Jihad: The Winnable War címmel, elnökhelyettese egy Institute of World Politics nevű washingtoni kutatóintézetnek, elnöke egy másiknak, a Threat Knowledge Groupnak.

Roger Stone elnöki tanácsadó a Politico megkeresésére leszögezte, meglátása szerint a Fehér Házban „egy csoport” gyorsan tör előre és megpróbálja a Trump-kormányzatot áttéríteni a Soros György-féle globalizmusra. Stone szerint Gorka egyike volt annak a kevés embernek, aki igazán megértette Trump világképét.