Göncz Árpád Manilában
Isten Önnel, Elnök Úr! címmel szemelvényeket közöltek olyan írásokból, amelyek Göncz Árpád életéről és tevékenységéről jelentek meg.
Ezek egyikében a szerző idézi Kuncze Gábort, aki szerint Göncz Árpád manilai látogatása során az ottani elnök által az ő tiszteletére adott fogadáson a portást a házigazdának nézte és öleléssel köszöntötte. Én ezt nem hiszem, méghozzá két okból nem. Először azért nem hiszem el, mert Göncz volt olyan rutinos, hogy tudta, milyen kíséretben és milyen helyen áll a pályatársát fogadó államfő. Másodszor azért, mert az őt kísérő magyar diplomaták – közöttük a magyar nagykövet – eleve tájékoztatták arról, a fogadás mely fázisában kerülnek szembe az elnökök, hogy kezet fogjanak egymással.
Kuncze Gábor a fent idézett sztorit nyilván baráti társaságban, feltehetően Göncz Árpád társaságában baráti froclizásként adta elő. Akkor sem volt szellemes vicc. Közzététele Göncz halála után két nappal – szerintem kegyeletsértés.
Del Medico Imre,
Magyar Köztársaság