FT: Gusztustalan fejlemények Magyarországon
A Financial Times két, ellentétes kommentárt jelentetett meg az Andor László keltette nagy-britanniai vita kapcsán.
Amelyik amellett érvel, hogy Cameronnak igenis korlátoznia kell a kelet-európai munkaerő bevándorlását, a többi közt azt hozza fel, hogy foglalkozni kell a bevándorlás keltette aggályokkal, amit csak megerősítenek bizonyos fejlemények Európa többi részén. Így az, hogy más államok is kénytelenek szembenézni a szélsőjobbal, amely tőkét kovácsol a beáramló idegenekkel szembeni széles körű elutasításból.
Magyarországon egy nacionalista kormány aláássa az alapvető szabadságjogokat, míg a nyíltan rasszista Jobbik eredményei egyre jobbak a felmérések szerint – mindkettő igazán “gusztustalan” fejlemény. Amit Cameron akar, az olyan reform, amelyet nem lehet elkerülni, ha meg akarjuk védeni az elveket.
A másik vélemény szerint viszont nem lehet rettenetes katasztrófának tekinteni, ha egy csomó, főleg fiatal és szorgalmas ember érkezik a szigetországba, amely próbál helyt állni a világgazdaságban. Hívhatjuk a dolgot globális versenynek is, vagy ilyesminek.
A The Times azt írja, hogy a négy közép-európai dühösen reagált és külügyminisztereik példátlan módon bírálták Cameront. A Daily Telegraph ugyancsak beszámol az állásfoglalásról, megjegyezve, hogy budapesti adatok szerint 300 ezer magyar dolgozik brit földön, miközben idehaza 4 millió munkavállalót tartanak nyilván.