Forradalmi hanguat Varsóban: nem hagyják csak úgy bedarálni a sajtószabadságot
Titakozó ellenzékiek a pulpituson
MTI/EPA/Marcin Obara
A lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) viszont gyakorlattá tenné az ehhez hasonló állapotot: januártól szigorú szabályokkal akarja korlátozni a sajtó munkáját a parlamentben. Az ülésterembe csak öt kiválasztott tévé kameráját és néhány újságírót engednének be, más médiumok a helyszínről nem közvetíthetnek, a kormánypárti képviselőktől a parlamenti folyosón így kérdezni sem tudnának. A szejm elnöksége azzal indokol, hogy az újságírók zavarják a parlament munkáját. Szeptemberben a PiS frakcióvezetője nem titkolta, hogy az olyan szituációkat akarják elkerülni , amikor az újságírók a kérdéseikkel meglephetik a felkészületlen képviselőket, ami rossz fényt vet a honatyákra. A sajtó és az ellenzék szerint mindez sérti a az alkotmányt, amely rögzíti az állampolgárok jogát a szabad tájékozódáshoz.
Csütörtökön újságírók tüntetést rendeztek a parlement bejáratánál a tervezett szabályok ellen. Este aztán több ezer tüntető gyűlt össze a parlament előtt a Demokráciavédelmi Bizottság (KOD) ellenzéki mozgalom felhívására. A KOD ellen a PiS elnökségén kívül más hivatalos címet nem viselő, de az országot valójábon irányító Jaroslaw Kaczynski néhány napja a legélesebb hangon szólalt fel, arról beszélt, hogy az ellenzéki mozgalomnak államellenes karaktere van, és hogy ez valójában bűncselekmény. A tiltakozást huliganizmusnak minősítette és közölte, hogy „nem fogjuk hagyni terrorizálni magunkat”.
A tiltakozás a költségvetési szavazás után fordult igazán élesbe. Péntek éjjel a parlament kijáratait védő több száz rendőrt tüntetők vették körbe, azt skandálva, hogy addig nem teszik szabaddá az utat, amíg a PiS vezetője, Jaroslaw Kaczynski ki nem jön az épületből és nem beszél velük.
A szónokok arról beszéltek, hogy a jobboldal által átvert december végi törvények mind a demokrácia leépítéséhez vezetnek. Lojális elnököt ültettek az alkotmánybíróság élére, s ezzel gyakorlatilag kikapcsolták az egyik alkotmányos ellensúlyt. A gyülekezési törvényt módosítva szinte lehetetlenné tették a tüntetések szervezését, s megrendszabályozták a civil szervezetket.
A rendőrök először megpróbálták eltávolítani a tiltakozókat, amikor azonban újabbak érkeztek, felhagytak ezzel. További rendőri egységek is érkeztek az épülethez. Végül hajnali három körül könnygázzal szorították ki a bejárat elől a tiltakozókat, és egy folyosón kivitték Kaczynskit és Beata Sydlo miniszterelnököt.
Az ellenzéki Polgári Platform képviselői közül néhányan szombaton is az ülésteremben vannak, a Nowoczesna (Modern Lengyelország) párt pedig feljelentette Marek Kuchcinski házelnököt a törvénysértések miatt.
A tiltakozás szombat kora délután újra felerősödött, több ezren tüntetnel a parlament előtt.