Fordult a kocka, az egykor széteső Kolumbia lett a venezuelaiak mentsvára
Évek óta visszhangzik a sajtó az egyre hanyatló venezuelai gazdaságról és a lassan mérhetetlenül alacsony életszínvonalról szóló hírektől. Azzal, hogy már víz és fertőtlenítő sincs, amellyel lemossák a műtőket a kórházakban - már ha egyáltalán sikerül valakit ellátni az orvos és gyógyszerhiányban és temérdek betegben fuldokló egészségügyben. Az élelmiszerek nagy részét már csak a feketepiacon lehet kapni, és ott akár egyhavi bért is elkérnek egy-egy termékért. A boltokban van, hogy órákat kell sorban állni egy tekercs vécépapírért. Egy szóval a helyzet lassan tarthatatlanná válik.
A BBC Mundónak sikerült olyan vállalkozókkal beszélnie, akik magukat és a (dollár)millióikat időben kimenekítették a szomszédos Kolumbiába. Egyikük, Rogelio Yelena szeretett Barquisimetóját hagyta ott, miután fegyvert szegeztek rá. Akkor döntött úgy, hogy neki és családjának nincs többé maradása szülőhazájában és átköltöztek Bogotába.
Yelena 14 hot-dogos stand tulajdonosa volt. Bár ez számunkra talán meglepően hangzik, a latin-amerikai országban hosszú évtizedek óta az egyik legnépszerűbb utcai gyorskaja a sok extra zöldséggel és fűszerrel megspékelt virsli. Yelena átlag havi ötvenezer hot-dogot adott el. Készpénzes lehetett fizetni a standjain (a vállalkozó régóta nem bízott meg a helyi bankokban), ami miatt pedig többször kellett védelmet szerveznie. Mégsem ez volt az utolsó csepp a pohárban, hanem az, amikor fegyverrel kényszerítették, adja át terepjáróját úgy, hogy vele volt kisfia. 2010-ben ezért lecserélte Venezuelát és a hot-dogokat Kolumbiáért és az arepaért. A kukoricalisztből készült venezuelai étel Bogotában is népszerű, és Yelena üzlete egy idő után a szomszéd országban is beindult.
Yelena egymillió dolláros, külföldi bankban tartott tartalékkal érkezett Kolumbiába, és a bevallása szerint még mindig élhetne belőle, ha nem tékozolja el luxusra. Évente kétszeri európai és tengerparti nyaralás, havi nyolcezer dollár. A férfi és a családja így élt, legalábbis egészen addig, amíg be nem ütött a krach.
Nagyot fordult a világ
A sors fintora, hogy negyven éven keresztül a kolumbiaiak kerestek menedéket, jobb életet, és vándoroltak át Venezuelába a szegénység, erőszak és a FARC gerillái által kirobbantott fegyveres konfliktusok elől. Most fordult a kocka. A hiperinfláció alatt roskadozó, élelmiszerhiány sújtotta Venezuela lakóinak van szükségük szomszédaik segítségére.
Negyven év alatt csaknem ötmillió kolumbiai próbált szerencsét Venezuelában. A Kolumbiai-Venezuelai Kamara elnöke, Germán Umana szerint ezért Kolumbia adósa a venezuelai népnek. Arról nem is beszélve, hogy már évek óta olyan venezuelai befektetők voltak jelen az országban, mint a hatalmas bevétellel bíró Polar sörgyártó cég vagy az élelmiszergyártó Congrupo, amelyek mind hozzájárultak az ország gazdasági növekedéséhez. 2000-2016 között venezuelai cégek összesen 958,2 millió dollárt fektettek be Kolumbiában. A másik irányba ennek csak a töredéke érkezett.
Persze nem csak cégek és milliomos vállalkozók, de szegény, reményvesztett emberek is döntenek úgy, hogy a szomszédban próbálnak szerencsét. – Huszonkét éves vagyok, Venezuelából jöttem. Nem mondanám el, hogy pontosan honnan, mert a családtagjaim és ismerőseim nem tudják, hogy prostituáltként dolgozom. Egy barátnőm ajánlotta a munkát, aki már egy ideje itt van. Nem gondoltam, hogy könnyű lesz, de megpróbáltam, és most itt vagyok – mesélte a magát Paolának nevező nő kereken egy éve a BBC Mundónak. – Ha sikerül egy hajnalodót (egy egész éjszakát kérő kuncsaftot) összeszednem, akár kétszázezer pesót is kereshetek (azaz 66 dollárt), ami egyenlő a venezuelai minimálbérrel. Egy hónap alatt egymillió-kétszázezer peso is összejön.
Egyébként a Venezuelából érkező örömlányok sokszor olcsóbban adják szolgáltatásaikat, mint a helyiek, ami miatt rendszeresen ki-kitörnek összetűzések. Ők is annak a 150-200 ezer venezuelainak a táborát erősítik, akik illegálisan tartózkodnak az országban.