Fizetett szabadságot adnak a családon belüli erőszak áldozatainak Új-Zélandon

2018. július 26., 09:35

Szerző:

Új-Zélandon plusz tíz nap fizetett szabadságot adnak a családon belüli erőszak áldozatainak, hogy legyen idejük elköltözni bántalmazó partnerüktől, és biztonságos helyet találjanak maguknak, és ha van, gyerekeiknek - írja a Guardian. 

A szavazása után az aucklandi parlamenti képviselők tapssal és üdvrivalgással köszöntötték a 63 igen és 57 nem elfogadott törvényt, amellyel Új-Zéland elsőként vezet be ilyen intézkedést a világon. A törvény a zöldpárti Jan Logie hét évnyi, kitartó munkájának gyümölcse, aki mielőtt politikus lett, egy nőknek fenntartott menedékhelyen dolgozott.

Jan Logie zöldpárti képviselő a kép jobb szélén
Fotó: Facebook

A jobboldali Nemzeti Párt képviselői eleinte támogatták a kezdeményezést, ám végül kihátráltak mögüle, mondván túl nagy terhet róna a kis- és közepes vállalkozásokra, illetve diszkriminációra is okot adna, hiszen a cégvezetők esetleg nem akarnának felvenni olyan jelentkezőket, akikről azt gyanítják, hogy családon belüli erőszak áldozataivá váltak.

Az egyedülálló intézkedés nagyon fontos egy olyan országban, ahol az egyik legmagasabb a családon belüli erőszakos esetek száma a fejlett világban. A rendőrség átlagosan négy percenként kap riasztást egy ilyen esethez. A helyzet kezelése Új-Zélandnak jelenleg évi 4,1 milliárd dollárba kerül.

A törvény jövő év áprilisában lép életbe, és az áldozatok nem lesznek kötelesek bizonyítékkal szolgálni az abúzusról. A törvény a szabadnapokon felül azt is lefekteti, hogy a munkahelyeknek biztosítaniuk kell majd számukra más, védelmi lehetőségeket is, mint az email-cím megváltoztatása, nevük törlése a munkahely honlapjáról és, ha lehetséges, a munkavégzésük helyének megváltoztatása. Logie szerint ugyanis az erőszaktevők nemcsak otthon, de a munkahelyen is zaklathatják áldozatukat, legyen az telefonhívással, vagy azzal, hogy megjelennek ott, megfenyegetik őket, esetleg aláássák jó hírnevüket a feletteseik előtt, hogy aztán elveszítsék munkájukat, és esetleg tőlük függjenek.

Hasonló intézkedést be akarnak vezetni Ausztráliában is, de az ottani törvénytervezet szerint egyelőre csak öt nap fizetés nélküli szabadság illetné meg a családon belüli erőszak áldozatait.