Fellángoltak az indulatok Orbánék terve miatt

A Le Monde „Magyarország a revizionizmus kockázatával néz szembe”címmel közölte bécsi tudósítója, Joëlle Stolz írását. Európában kevés országnak van annyira tragikus képe a saját történelméről, mint Magyarországnak. És Budapesten kevés hely van, amely oly mértékig terhes volna a történelemmel, mint a Szabadság tér, amelyet azóta hívnak így, amióta a magyar nemzetiek 1867-ben kicsikarták a kiegyezést a Habsburg monarchiától. A két háború között itt zajlottak a trianoni szerződés emlékére rendezett ünnepségek: gyászkoszorúk tengere, és négy, ma már nem létező szobor, amelyek az 1920-ban elvesztett országrészeket szimbolizálták.

2014. január 26., 08:12

A tér a viták középpontjában áll Orbán Viktor kormányának terve miatt, amely jelentős eszközöket mozgósít az 1944. tavaszi deportálásokról szóló megemlékezéshez. Néhány hét alatt félmillió zsidót és cigányt küldtek Auschwitzba, a magyar csendőrség segítségével, amelyet Adolf Eichmann sietve Budapestre küldött maroknyi katonájának nyújtott, írja a

Galamusa francia lapra hivatkozva.

Hetven évvel később vajon tisztázzák-e a magyarok felelősségét honfitársaik lemészárlásában? Vagy a felelősséget pátosz tengerébe fullasztják, amellyel a „két diktatúra”, a nácizmus és a kommunizmus áldozatairól emlékeznek meg?